Zahraničí

Z Afghánistánu už odjíždí vojáci. Na záchranu lidí nezbývá moc času

Afghánistán začali podle zahraničních médií opouštět první američtí vojáci. Zatím není jasné, kolik jich odletělo. Na evakuace to prý ale vliv mít nebude. Americký prezident Joe Biden v úterý oznámil, že evakuační mise skončí na konci srpna.

31. srpna mají američtí vojáci nadobro opustit Afghánistán. Tak zní dohoda mezi USA a radikálním hnutím Tálibán. Americký prezident Joe Biden už v úterý potvrdil, že dohodu hodlá dodržet i přes nátlak a nesouhlas některých spojeneckých zemí. Důvodem jsou vyhrůžky ze strany Tálibánu. Zároveň ale slíbil, že Američané stihnou evakuovat všechny, kteří na to mají nárok.


"Spolupráce s našimi nejbližšími spojenci na této misi je nejdůležitější část naší strategie. Domluvili jsme se na tom, že budeme stát bok po boku a čelit situaci v Afghánistánu stejně, jako jsme to dělali posledních 20 let," uvedl Biden.

Související obsah

Za uplynulých 24 hodin odletělo z kábulského letiště zhruba 20 tisíc lidí. Od poloviny srpna se jich z Afghánistánu podle Bidena podařilo dostat už více než 70 tisíc.

Pomocnou ruku podává i Rusko. Čtyři vojenské letouny mají ze země evakuovat přes 500 Rusů, Bělorusů i Ukrajinců.


"Situace v Afghánistánu je velice znepokojující. Pečlivě ji sledujeme a diskutujeme se spojenci z Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti. Neplánujeme se ale vměšovat do afghánských interních záležitostí," uvedl ruský prezident Vladimir Putin. 

Řada zemí se teď připravuje na příliv uprchlíků. Polsko kvůli nim plánuje postavit plot na hranicích s Běloruskem. Německo navýší finanční podporu na řešení migrační krize v přepočtu skoro o 13 miliard korun.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz