Domácí

"Jsme v rizikové době." Prymula řekl, jestli do ČR přijde další vlna covidu

Vláda v pondělí otočila a oznámila, že testy na covid-19 budou pro Čechy i dál hrazené ze zdravotního pojištění. Epidemiolog Roman Prymula krok vítá. Zároveň v pondělních Televizních novinách popsal, proč jsme dle něj v rizikové době. A řekl, zda se máme obávat další velké vlny nákazy jako loni na podzim.

"Vítám, že bylo ve finále rozhodnuto takto, protože my se teď nacházíme v rizikové době, kdy se řada lidí vrací z dovolených. A potřebujeme vědět, jestli se někteří nakazili, jestli nám sem nepřinesou nějaké nové mutace. Proto je výhodnější, aby testování bylo minimálně po dobu jednoho měsíce zdarma," vysvětlil epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví.

Podle Prymuly je ale Česko v jiné situaci než státy, které s námi sousedí. "Prodělali jsme tu dvě obrovské vlny, které v těch okolních zemích nebyly. V tuto chvíli je tam výrazně víc (k viru) vnímavých jedinců než u nás. A domnívám se tak, že u nás nedojde k nějaké masivní vlně, tak jak se to může stát v okolních zemích," předpovídá zkušený epidemiolog.

Související obsah

A je v Česku reálné velké rozvolnění po vzoru Velké Británie, která přibližně před měsícem zrušila v podstatě všechna protikoronavirová omezení a opatření? "Předpoklad, že tam bude 130 tisíc nově diagnostikovaných denně, se nenaplnil. Tady vidíme dopad toho, že populace začíná být poměrně imunní. My už se od Británie příliš nelišíme, opatření už jsou hodně rozvolněná. Rozdíl je v tom, že v Británii je nechána benevolence na konkrétních lidech," zmínil Prymula.

Zároveň ovšem vyslovil myšlenku, že obyvatelé ostrovního království jsou nejspíš o něco individuálně odpovědnější než Češi. "To asi ze zkušenosti víme," uzavřel.

Vláda rozhodla, že preventivní testování zdarma bude pokračovat i po 1. září: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz