Zahraničí

Afghánistánu hrozí humanitární katastrofa. Na zemi se valí hladomor

Na pokraji hladomoru je v Afghánistánu 14 milionů lidí. Poté, co Tálibán přebral v zemi moc, přestala do země proudit finanční pomoc ze zahraničí a to vedlo mimo jiné i k nárůstu cen potravin.

Mezinárodní organizace varují před humanitární katastrofou.

Nad sedmým nejchudším státem světa převzal Tálibán moc před 10 dny. S tím se ale pojí i problémy. Už teď totiž v zemi žije v polovina lidí pod hranicí chudoby. Bez přísunu peněz ze zahraničí, které tvoří 75 % tamního státního rozpočtu, ale situace bude ještě horší.

"Peníze potřebujeme úplně všude. Ve školství, v dopravě, v zemědělství, v průmyslu, a především pak kvůli přírodním zdrojům," uvedl mluvčí Tálibánu Suhaji Šahín.

Ceny základních potravin vzrostly i o 25 %. Některé banky mají po státním převratu stále zavřeno a lidé se nemohou dostat ke svým úsporám. Dovoz chybějících surovin komplikuje také chaos na letišti v Kábulu. Vláda se sklady s jídlem snaží chránit před rabujícími gangy.

Související obsah

 
"Afghánistán je navíc i zemí sucha. Lidé nemají dostatek vody. A po suché zimě byla sklizeň, na kterou tolik lidí spoléhalo, opravdu malá. V příštích měsících už nebude stačit," doplnila Sam Mortová, mluvčí Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) v Afghánistánu.

Světový potravinový program odhaduje, že v zemi momentálně chybí čtyři miliardy korun. Díky nim by se dala zajistit pomoc pro nejhůře zasažené obyvatele alespoň přes zimu. V ohrožení jsou i dva miliony dětí. Organizace věří v pomoc zahraničních států – ty mají ale momentálně dost svých starostí.

Související obsah


"Budeme pokračovat v evakuaci, dokud to půjde. Chceme Afgháncům, kteří s námi spolupracovali na bezpečnosti, svobodě, právním státu a rozvoji, umožnit zemi opustit," nechala se slyšet německá kancléřka Angela Merkelová.

Západní státy věří, že se z Afghánistánu stihnou stáhnout do konce srpna. Zemi už začali opouštět i američtí vojáci, kteří na letišti v Kábulu pomáhají s evakuací.

mobi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz