Zahraničí

"Pracovali jsme pro vás léta a nic." Afghánec trčí v Kábulu a bojí se o život

V Afghánistánu dál zůstávají lidé, kteří v minulosti spolupracovali s českou armádou. Televize Nova s některými z nich komunikuje a zná jejich totožnost. Tlumočník, o kterém jsme informovali v úterý, se stále od českých úřadů nedočkal odpovědi a bojí se o život.

Spolupracovníci našich vojáků, se kterými reportéři TV Nova mluvili, několikrát žádali o azyl na české ambasádě v Kábulu a v pákistánském Islamábádu. A to už v době, kdy hranice Afghánistánu kontroloval Tálibán.

"Krátce nato začal Západ posílat do země evakuační letadla. O místo v nich žádal i třiatřicetiletý spolupracovník české armády. Žádnou odpověď ale prý nedostal. "Několik dlouhých let jsme pro ně pracovali a oni na nás zapomněli. Zapomněli na nás," kroutí hlavou.

"Evakuace českých občanů a spolupracovníků byla ukončena. Pokud má někdo trvalý pobyt v ČR a ještě se nachází v Afghánistánu, tak se mu snažíme zajistit co nejrychlejší pomoc ve spolupráci se spojenci. Ovšem zároveň platí, že v Afghánistánu se mohou nacházet lidé, kteří by o pobyt v Česku stáli, ale nemají v ČR trvalý pobyt a vazby. A takové lidi evakuovat nemůžeme," tvrdí mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

Související obsah

Podle bývalých spolupracovníků je ale prý realita na letišti jiná. "Na letiště se ve středu dostala osoba jednoznačně s českým pasem. Bohužel nepodařilo se ji dostat do letu spojenců. Ale zřejmě ministerstvo zahraničních věc nedokázalo tu věc vykomunikovat a ten člověk byl ve čtvrtek z letiště opět vyhozen," tvrdí předsedkyně spolku Vlčí máky Miroslava Pašková.

I přesto žádají spolupracovníci českou stranu o jediné. Zda by se mohla přimluvit u některých svých západních spojenců, kteří stále ještě lidi z Afghánistánu evakuují.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz