Domácí

Hřiby i lišky. Spousta hub roste víc než běžně. Tady je můžete najít

Hřiby i lišky. Spousta hub roste víc než běžně. Tady je můžete najít
Zdroj: Jana Hnízdilová

Víkend je tu, a protože počasí úplně nepřeje pobytu u vody, dá se volný čas vyplnit třeba hledáním hub. Podle mykoložky Terezy Tejklové přitom některé druhy rostou výrazně víc než v předchozích letech, takže při troše štěstí se dá koš naplnit za pár desítek minut.

"Aktuálně hodně rostou hřiby hnědé, které se dají najít především v jehličnatých lesích, v těch listnatých se pro změnu hodně daří holubinkám," popsala pro TN.cz mykoložka Tereza Tejklová.

A to není zdaleka všechno. Podle expertky také rostou ryzce smrkové, kterým se daří hlavně pod stromem, jehož jméno nesou. Hojné jsou také muchomůrky růžovky. "A třeba lišek roste víc než v jiných letech," vypíchla Tejklová.

Související obsah

Podle ní ale vlastně nikdo neví, proč se v některých letech určitým houbám daří výrazně víc než obvykle. "Prostě nejspíš mají takové cykly a třeba každý pátý rok plodí mnohem víc. A když to nastane, týká se to celé republiky. Letos třeba ryzců syrovinek," přidala mykoložka další tip. 

Povedl se vám pořádný houbařský úlovek? Pochlubte se nám na e-mail zpravy@nova.cz. Děkujeme!

Lidé by se ale podle ní měli připravit na to, že pokaždé neodejdou z lesa nebo jeho okraje s plným košíkem. "Je to teď hodně lokální, záleží, jak kde pršelo, kudy prošly bouřky," upozornila Tejklová.

Třeba na Šumavě jsou tak podle ní místa, odkud lidé odejdou s plným košem za pár desítek minut, jinde se naopak mohou motat hodiny a objevit sotva pár kousků do polévky. "Je to i o štěstí, lidé rozhodně nic nezkazí, když zamíří na svá oblíbená a osvědčená místa," uzavřela mykoložka.


Lesy jsou plné hub, i těch jedovatých. Pozor na to, co sbíráte! (7/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz