Domácí

V Česku výrazně dominuje mutace delta. Přibývají i její další varianty

V Česku výrazně dominuje mutace delta. Přibývají i její další varianty
Zdroj: Getty Images

V České republice dominuje varianta koronaviru delta. Právě ta podle výsledků Státního zdravotního ústavu (SZÚ) převažuje u 95 % pozitivních testů. Přibývá navíc také jejích subvariant, které odborníci označují jako delta plus.

Laboratoře napříč celou Českou republikou prověřily za posledních 14 dnů 2236 pozitivních vzorků. "Na základě analýzy se zjistilo, že varianta delta je přítomná přibližně v 95 % pozitivních případů,“ uvádí na webu Státní zdravotní ústav (SZÚ).


Navíc přibývá také jejích subvariant, ty odborníci označují jako delta plus. "Jejich výskyt je pravděpodobně důvodem nárůstu počtu pozitivně testovaných v okolních zemích,“ stojí ve zprávě SZÚ.

Související obsah


Delta plus se v Evropě poprvé objevila v dubnu letošního roku v Anglii. Podle odborníků se subvarianty nejčastěji vyskytují v Izraeli, Spojených státech amerických nebo Spojeném království.


Mutace delta vytlačila všechny ostatní varianty koronaviru, především mutaci alfa dříve označovanou jako britská mutace. Ta se nyní v Česku objevila pouze ve dvou procentech zkoumaných pozitivních vzorků.

Vakcína funguje i na mutace, tvrdí firma Pfizer. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz