Zahraničí

Riziko hospitalizace je u lidí s mutací delta mnohem vyšší, zjistili vědci

Riziko hospitalizace je u lidí s mutací delta mnohem vyšší, zjistili vědci
Zdroj: TV Nova

Varianta covidu označovaná jako delta (dříve indická) s sebou pro nakažené nese mnohem vyšší riziko toho, že budou potřebovat nemocniční péči v porovnání s dříve rozšířenou alfa (britskou) mutací. Vyplývá to z nové rozsáhlé studie zveřejněné v prestižním vědeckém žurnálu Lancet.

Podle nové studie, jejíž autoři zkoumali dostupná data z Anglie, je oproti "staršímu" kmenu viru dvojnásobná pravděpodobnost, že pacienti nakažení delta mutací skončí v nemocnici. Výsledky zkoumání jsou tak podle expertů argumentem, proč se nechat proti nemoci očkovat, píše britská BBC.

Na čerstvou studii upozornil v sobotu na sociální síti i předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, který zároveň vypíchl, že "většina případů (98 %) ve studii byla mezi neočkovanými nebo pouze částečně očkovanými jedinci." Odborníci přitom odhadují, že varianta delta už mezi nově nakaženými výrazně převládá.

Studii vedl Anglický úřad veřejného zdraví (Public Health England) ve spolupráci s Radou zdravotního výzkumu (Medical Research Council), autoři práce zkoumali 43 338 případů covidu-19 v časovém intervalu od letošního března do května, kdy v Anglii kolovala jak alfa (dříve britská) varianta, tak mutace delta. Vědci přitom zjistili, že drtivá většina infekcí se týkala lidí, kteří nebyli zatím očkovaní.

Související obsah

Většina nevyžadovala nemocniční péči, ale přibližně každý padesátý ano. Když vědci údaje očistili o vlivy věku, pohlaví či etnicity, došli k závěru, že u delta varianty je pravděpodobnost hospitalizace oproti alfě dvakrát vyšší. Podle expertů by toto riziko mělo srazit očkování – aby byla úroveň ochrany co nejvyšší, je třeba mít obě dávky vakcíny.

Jiná čerstvá analýza Public Health England ukázala, že efektivita obou dávek vakcíny vůči hospitalizaci je v případě látky od Pfizeru 96 procent, u vakcíny od společnosti AstraZeneca o čtyři procenta nižší.

Další nedávný výzkum odhalil, že i když po čase může ochrana poskytovaná očkováním před příznakovým průběhem covidu slábnout, vakcíny nadále dobře chrání před rizikem hospitalizace a smrti v případě, že člověk se i tak nakazí infekčnější delta variantou.

V Česku se už chystá přeočkování třetí dávkou vakcíny. Více se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz