Domácí

Změny v opatřeních, nové jízdní řády. Co bude od září jinak? PŘEHLED

Září s sebou přináší řadu změn, na které je potřeba se připravit. Mnohé z nich souvisejí s pandemií koronaviru. Nově bude například možné se očkovat třetí dávkou vakcíny, uznávat se začne on-line samotestování a ke stolu v restauraci se může posadit šest lidí. Novinky čekají také diváky televize Nova.

Nový cestovatelský semafor

Od 1. září se v rámci cestovatelského semaforu ruší seznam zemí s extrémním rizikem nákazy, tzn. černá kategorie. Všechny státy, které do ní doposud byly zařazené, se nově přesunuly do tmavě červené kategorie. Jedná se o Brazílii, Kolumbii, Mosambik, Nepál, Paraguay, Peru a Tanzanii (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba).

Pro neočkované cestovatele to znamená usnadnění návratu z těchto zemí do České republiky. Pravidla pro cesty z tmavě červených zemí zahrnují povinný test před odletem a nejméně pětidenní karanténu po příjezdu, kterou může ukončit negativní výsledek PCR testu. Lidé s očkováním nebo potvrzením o prodělání covidu mají výjimku.

 

Třetí dávka vakcíny

Od 20. září se lidem začne podávat třetí dávka vakcíny proti covidu-19. Prioritně se bude podle premiéra jednat o seniory nad 65 let a chronicky nemocné lidi, naočkovat se ale třetí dávkou bude moci každý, kdo o to bude mít zájem. Podmínkou je, aby od ukončeného očkování uplynulo alespoň osm měsíců.

Související obsah

Změny v opatřeních

1. září se změnila protiepidemická opatření. V restauracích nově může u jednoho stolu sedět šest lidí místo čtyř. Na kulturních či sportovních akcích může být kapacita naplněna na 100 procent. Pokud je účastníků do tří tisíc, zůstávají podmínky pro vstup stejné jako doposud. Nad tři tisíce musí nově tvořit polovinu účastníků lidé s očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci.

Testování ve školách

Po prázdninách se do školních lavic vrací žáci a studenti. V prvních dvou týdnech je čeká plošné preventivní testování, které proběhne ve třech vlnách. První se uskuteční už 1. září, u prvňáčků a přípravných tříd až den poté. Další dvě vlny jsou naplánovány na 6. a 9. září.

Děti, které se nenechají testovat, budou na sobě muset mít po celou dobu ochranu dýchacích cest, nebudou moci cvičit ve vnitřní tělocvičně a zúčastnit se zpěvu. Ostatní děti na sobě ve třídě nemusí mít roušku či respirátor, povinnost platí pouze ve společných prostorách, jako jsou chodby.

Konec prázdninových jízdních řádů

S koncem letních prázdnin se počítá s větším počtem cestujících ve veřejné dopravě, města se tak vracejí ke klasickým jízdním řádům. Například v Praze se doprava vrací k provozu, který fungoval před pandemií, spoje na letiště ale zůstanou nadále mírně omezené a posilovat se nebude ani víkendový provoz nočních tramvají a autobusů.

Související obsah

V Pardubicích se na silnice vrátí spoje, které v létě nejezdily vůbec, v Olomouci bude v pracovní dny platit nový jízdní řád na tramvajových linkách č. 3 a 5, zároveň budou opět jezdit všechny posilové a školní autobusové spoje. Ke klasickému jízdnímu řádu se vrací i další města jako Brno, Zlín, Ostrava nebo Liberec.

Tlačítka v pražské MHD

Od 1. září je v pražské MHD opět nutné zmáčknout tlačítko pro výstup a nástup do dopravního prostředku (s výjimkou metra). Tato praxe byla dříve běžná, kvůli pandemii se ale dveře otevíraly samy, aby se minimalizovalo riziko nákazy.

On-line samotestování

Od září se začíná uznávat on-line samotestování jako způsob prokázání bezinfekčnosti. Zapotřebí je k tomu certifikovaná testovací sada a dozor zdravotníka, který bude během videohovoru dohlížet na řádné provedení testu.

Končí Národní očkovací centrum

Poslední očkovací den v Národním očkovacím centru v O2 Universu bude 10. září, o dva dny později bude hala opět po více než čtyřech měsících předána majiteli. Ústřední vojenská nemocnice, která zastřešovala vakcinaci v Národním očkovacím centru, bude dál očkovat ve svém areálu.

Související obsah

Nová řada SuperStar

V září se na obrazovky vrací oblíbená hudební show SuperStar, v níž opět spojí své síly Česko a Slovensko. První díl TV Nova odvysílá v sobotu 4. září, zhlédnout ho ale můžete už nyní na VOYO. O tom, kdo se stane novou SuperStar, rozhodne ostřílená porota Marián Čekovský, Leoš Mareš, Monika Bagárová, Patricie Pagáčová a Pavol Habera.

Nové Televizní noviny a TN.cz

V novém kabátě se v září divákům představí Televizní noviny a také zpravodajský web TN.cz. Těšit se můžete mimo jiné na nový moderní design.

Začíná topná sezóna

Od 1. září začíná topná sezóna, která potrvá opět až do konce května příštího roku. Dodávka tepla se zahájí tehdy, když průměrná teplota venku klesne pod 13 stupňů Celsia dva dny po sobě.

Změny v notářských službách

1. září nabyla účinnosti novela notářského řádu, díky které je možné založit obchodní společnost nebo v ní provádět změny plně on-line bez nutnosti osobně navštívit notářský úřad. Notářská komora také bude vyhotovovat ověřovací doložku k oficiálním listinám a dokumentům pro jejich použití v zahraničí a vydávat apostily (doložky) na svých regionálních pobočkách. Lidem tak odpadne nutnost cestovat na jeden úřad do Prahy.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz