Zahraničí

Tálibán se raduje. Američané v zemi nechali vybavení za miliardy dolarů

Američané nechali v Afghánistánu část své výbavy a výzbroje, a to včetně vrtulníků. Do rukou Tálibánu padly ale i seznamy jejich afghánských spolupracovníků a dokonce i čtečky biometrických údajů, díky kterým je může nový režim snadno identifikovat.

Dříve měl Tálibán k dispozici hlavně starou sovětskou výzbroj. Teď má v rukou tolik moderní vojenské technologie jako nikdy dřív.

Radikálnímu islamistickému hnutí se v posledních několika týdnech podařilo zmocnit nejen vlády nad většinou Afghánistánu, ale také zhruba 75 tisíc amerických armádních vozidel, více než 200 letadel a vrtulníků a přes půl milionu ručních zbraní.

Řada republikánů i demokratů to považuje za selhání prezidenta Joea Bidena. "Díky nedůslednosti této administrativy má teď Tálibán přístup k americké vojenské technologii za 85 miliard dolarů. Ale to není všechno. Mají i biometrické přístroje s údaji Afghánců, kteří nám za ta léta pomáhali," řekl člen Sněmovny reprezentantů USA Jim Banks (Republikán).

Související obsah

Právě díky biometrickým čtečkám, které Američani používali na odhalování teroristů, ale i identifikaci vlastních spolupracovníků, dokáže Tálibán ve vteřině zjistit identitu lidí, které kontroluje. A do rukou mu padly i seznamy Afghánců, kteří s americkou armádou spolupracovali. Speciální jednotka Tálibánců už údajně provádí razie a pomocí čteček hledá nepřátele.

Na sociálních sítích Tálibánu se také objevila videa, na kterých se jeho bojovníci prohání v americkém vrtulníku Black Hawk. Odborníci přitom tvrdili, že piloti Tálibánu nebudou schopni stroj ovládat. Tálibán má momentálně více vrtulníků Black Hawk než 85 % zemí na světě.

Související obsah

Část vybavení se ale americkým vojákům před definitivním odletem zničit podařilo. Podle Pentagonu nechali v Afghánistánu více než 140 nefunkčních letounů a vojenských vozidel a z provozu nenávratně vyřadili i protiraketové systémy.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz