Zahraničí

Tálibán ovládl letiště v Kábulu. Situace je bezpečná, tvrdí hnutí

Ztichlé mezinárodní letiště v Kábulu obsadili bojovníci Tálibánu. Hnutí má teď nad prostorem plnou kontrolu. Stalo se tak poté, co ze země odletěli poslední američtí vojáci.

Američtí vojáci dodrželi termín stanovený americkým prezidentem Joem Bidenem a během úterní noci opustili Afghánistán. Vedoucí představitelé Tálibánu se pak symbolicky prošli po přistávací dráze a radovali se z vítězství. Informovala o tom agentura AP.

Ještě před rozedněním procházeli těžce ozbrojení bojovníci Tálibánu hangáry a prohlíželi si helikoptéry, které Američané použili při evakuaci. Americká armáda před svým odchodem na kábulském letišti vyřadila z provozu letadla, obrněné vozy a systém raketové obrany.

"Afghánistán je konečně volný," řekl po odjezdu Američanů agentuře AP Hekmatulláh Wasiq, jeden z představitelů Tálibánu. Podle něj je situace pod kontrolou a všichni jsou v bezpečí. Vyzval také obyvatele Afghánistánu, aby se vrátili do práce.

Související obsah

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid v rozhovoru se státní afghánskou televizí nastínil, jak teď bude správa letiště vypadat. "Náš tým zkontroluje technické a logistické potřeby letiště. Pokud budeme schopni všechno zajistit a opravit sami, tak si o žádnou pomoc říkat nebudeme. V opačném případě oslovíme Katar nebo Turecko," řekl mluvčí. Neuvedl ale, co bylo zničeno.

U východní brány podle agentury AP ještě stále čeká několik Afghánců, kteří doufají, že se jim podaří odletět ze země. Momentálně však nelétají žádné komerční společnosti a není jasné, kdo převezme správu vzdušného prostoru země.

Specialista na Blízký východ Břetislav Tureček prozradil v rozhovoru, co se bude dále dít v Afghánistánu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz