Statistika

Loni se postavilo téměř nejvíc domů za dekádu, ceny ale stále rostou

Loni se postavilo téměř nejvíc domů za dekádu, ceny ale stále rostou
Zdroj: Profimedia

Většina nových bytů se staví v rodinných domech. Za posledních deset let se jich loni postavilo skoro nejvíce, lepší výsledky měl jen rok 2019.

Byty v rodinných domech tvořily loni 55 % nově postavených bytů. Za rok 2020 se bytů v rodinných domech postavilo celkem 19 218. V roce 2019 jich bylo o 0,1 % víc, oproti předminulému roku ale byly náklady na jejich výstavbu v roce 2020 o 5,4 % vyšší, vzrostly tedy na 72 miliard Kč. Náklady na jeden byt v rodinném domě pak byly 3,75 milionu korun, od roku 1999 je to nejvíce. 

Letos pokračuje rychlý růst stavebních materiálů. "Ať jde o dřevo, plasty, kovy, izolační či elektroinstalační materiály a mnohé další. Například rozpočet na dřevostavby je letos až o 60 procent vyšší než loni. Mohutné zdražování stavebnin je celosvětovým fenoménem, který nastává v důsledku pandemie a související výrobní a přepravní krize," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

Rychlejší výstavba

Z nově postavených bytů v rodinných domech byly čtyři pětiny čtyřpokojové nebo větší. Nových rodinných domů se postavilo 18 127, z toho jich bylo více než 6 % dvou- nebo tříbytových, zvýšil se tak počet bytů v jednom domě. Průměrná doba výstavby jednoho domu klesla na 37,3 měsíce.  

U 82 % rodinných domů stavebníci použili zděnou nosnou konstrukci. Ve více než 2 800 nových domů pak byla použita dřevěná konstrukce. V roce 2020 bylo 68 % rodinných domů dokončeno v energetické třídě B.  

Související obsah

Na centrální dálkové topení se napojilo jen 1,5 % nových rodinných domů, většina má vlastní vytápění. Na plynovodní síť se jich připojilo méně než 35 %.    

"Z územního hlediska bylo výrazně nejvíce nových bytů v rodinných domech dokončeno ve Středočeském kraji, s odstupem následují kraje Jihomoravský a Moravskoslezský. Na konci žebříčku zůstávají pak kraje Karlovarský a Liberecký, které jsou ale rozlohou i počtem obyvatel nejmenší," uvádí magazín Českého statistického úřadu (ČSÚ) Statistika & My 

Nemovitost jako investice

Rostoucí ceny nemovitostí mohou být podle Kovandy na překážku lidem, kteří je berou jako investici. Poukazuje také na zažitou zvyklost Čechů mít nemovitost v osobním vlastnictví, zatímco v západní Evropě žije většina lidí v podnájmu. Kupování vlastní nemovitosti je podle něj i ekonomicky neefektivní.

"Při dnešní ceně nemovitostí zejména ve městech, jako je Praha nebo Brno, je jejich investiční výnos poměrně nízký. Čím vyšší cenu nemovitosti tedy mají, tím méně výnosné jsou, jestliže nájmy nerostou srovnatelným tempem jako právě ceny nemovitostí. Což v poslední době vskutku nerostou. Nabízí se řada výnosnějších investičních alternativ," objasnil.

"Proto rozhodně není nerozumem, když člověk zůstane v pronájmu a uspořené prostředky bude investovat třeba do akcií. Pokud začne investovat do akcií v poměrně mladém věku třeba kolem 35 let, za celý život mu i přes propady burz akcie vynesou mnohonásobně více než vlastněná nemovitost. Z akciových výnosů pak nebude potíž zaplatit si velmi důstojné stáří, byť půjde o stáří v pronájmu," doplnil.

Aneta Ryntová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz