Domácí

Hamáčka vyslýchala policie kvůli cestě do Moskvy. Proběhlo to v režimu utajení

Policie v úterý vyslechla vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Vysvětlit měl svou plánovanou cestu do Moskvy, kde chtěl podle portálu Seznam zprávy získat vakcíny proti covidu-19 výměnou za ututlání ruské role u výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích, kde zemřeli dva lidé. Případem se od té doby zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu.

V režimu utajení a přímo na ministerstvu vnitra proběhl výslech vicepremiéra Hamáčka. Policie dorazila na ministerstvo vnitra kolem deváté hodiny ráno. Výslech trval několik hodin. Ministerstvo vnitra ho odmítlo jakkoliv komentovat, protože to prý není věc úřadu, ale soukromá záležitost.

Víc neřekla ani policie a státní zastupitelství, stejně tak ani sám Hamáček. "Vzhledem k tomu, že se jedná o probíhající vyšetřování v režimu utajení, neplánuji celou věc dále komentovat," vyjádřil se ministr.

Hamáček už před několika dny prohlásil, že pravdivě popíše, co se kolem jeho neuskutečněné cesty dělo. Podle něj k žádnému trestnému činu nedošlo.

Související obsah

Krátce před chystanou cestou do Moskvy premiér Andrej Babiš (ANO) a Hamáček zveřejnili informace, že za výbuchy stáli příslušníci ruské vojenské tajné služby GRU. Podle Hamáčka měla být cesta manévr, jak zmást Rusko.

"Že jede jednat o Sputniku a v té chvíli věděl, že za výbuchem ve Vrběticích je ruská tajná služba. Tvrdil, že chtěl dostat velvyslance do Prahy, ale ve skutečnosti ho chtěl pozvat o týden dřív," uvedl tehdy novinář ze Seznam zprávy Janek Kroupa.

Související obsah

​Hamáček od začátku tvrzení, že chtěl směnit mlčení o Vrběticích za vakcíny, odmítá. "Já jsem vláčen bahnem, označován za vlastizrádce, dostávám výhružné emaily a udělám vše proto, abych svou čest očistil," prohlásil na půdě Poslanecké sněmovny.

Případem se od května zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu. Podle jejího ředitele Jiřího Mazánka by mělo být vyšetřování uzavřeno do půl roku.

Linda Nguyenová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz