Koronavirus

Někteří lidé mají superimunitu. Může je ochránit i před budoucími mutacemi

Někteří lidé mají superimunitu. Může je ochránit i před budoucími mutacemi
Zdroj: Profimedia

Nové studie vědců z celého světa odhalují zajímavý fenomén. Hovoří se o něm nejčastěji jako o hybridní imunitě, která je neuvěřitelně silná. Lidé, kteří touto imunitou disponují, jsou podle odborníků pravděpodobně chráněni před všemi variantami viru SARS-CoV-2, včetně těch, které ještě neexistují. Zdá se, že recept na tuto imunitu je poměrně snadný. Odhalili ji totiž u lidí, kteří nejprve prodělali covid-19 a posléze se nechali naočkovat mRNA vakcínami od firem Moderna nebo Pfizer/BioNTech.

Superimunita, nadlidská nebo hybridní imunita. Vědci používají různé názvy, všechna označení ale odkazují na totéž. Na neobvykle silnou imunitu vůči viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19. Působivý fenomén popisuje web NPR.org, který se opírá o řadu studií publikovaných v tomto roce.

Tyto studie zjistily, že někteří lidé mají mimořádně silnou imunitní odpověď vůči koronaviru. V jejich těle je velmi vysoká hladina protilátek, které se navíc vyznačují pozoruhodnou flexibilitou.

Znamená to, že imunita těchto lidí je pravděpodobně schopná je bránit proti všem variantám, které kolují po světě. Protilátky jsou ale nejspíš účinné i proti variantám, které ještě neexistují a v budoucnu mohou vzniknout.

Související obsah

​"Dalo by se předpovědět, že tito lidé budou docela dobře chráněni před většinou, možná dokonce i všemi variantami, se kterými se v dohledné budoucnosti setkáme," řekl virolog Paul Bieniasz z Rockefellerovy univerzity, který se sám podílel na několika studiích. 

U kterých lidí vědci odhalili superimunitu? Jednalo se o jedince, kteří byli v roce 2020 infikováni virem SARS-CoV-2 a později podstoupili očkovaní mRNA vakcínami (tento typ vakcín vyrábí firmy Pfizer/BioNTech a Moderna) proti covidu-19. "Tito lidé reagují na vakcínu úžasně," konstatovala viroložka Theodora Hatziioannouová.

"Protilátky v krvi těchto lidí mohou dokonce neutralizovat SARS-CoV-1, koronavirus, který se objevil před 20 lety. Ten virus je přitom velmi, velmi odlišný od SARS-CoV-2," dodala Hatziioannouová.

Související obsah

​SARS-CoV-1 je virus, který způsobil epidemii SARS v letech 2002 až 2004. Přestože se jedná o úplně jiný koronavirus, i proti němu jsou lidé se "superimunitou" chráněni.

Viroložka ani její kolegové nicméně nejsou schopni říct, jestli každý, kdo prodělal covid-19 a pak dostal mRNA vakcínu, má tuto pozoruhodně silnou imunitu. "Studovali jsme tento jev pouze u několika pacientů, protože je to velmi obtížný výzkum," vysvětlila Hatziioannouová.

Domnívá se ale, že by to mohlo být běžné. "U každého pacienta, kterého jsme studovali, jsme odhalili totéž," řekla. Studie nicméně zkoumala malý vzorek lidí, tj. 14. Několik dalších studií ale tuto hypotézu podpořilo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz