Koronavirus

Nemocnice se připravují na nápor, JIP mají zaplnit nenaočkovaní lidé

Nemocnice v nejzasaženějších krajích už se pomalu připravují na nápor covidových pacientů. V Česku je totiž stále několik milionů nenaočkovaných lidí, a právě těm podle lékařů hrozí, že skončí na jednotkách intenzivní péče. Podle statistik až 90 procent lidí, kteří potřebují hospitalizaci, nemá očkování.

Loni ve stejnou dobu bylo na jednotkách intenzivní péče 65 pacientů. Letos ve stejný čas je na nich sice poněkud klidněji, ale podle odborníků se to může změnit. Ještě o víkendu bylo pacientů ve vážném stavu sedm, v úterý čtrnáct.

"Je potřeba si uvědomit, že my máme naočkováno zatím jenom 54 procent obyvatel. Lidé, kteří budou mít vážný průběh a ti, kteří případně budou umírat a končit v nemocnicích, tak budou s největší pravděpodobností starší lidé, kteří nejsou očkovaní," řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.

Související obsah

​Podle odborníků ale nemají vyhráno ani mladší ročníky. "Hrozí jim vážné nebezpečí. U těchto lidí je riziko, že pokud jsou infikováni, tak zhruba jeden až dva z tisíce zemřou," vysvětlil imunolog Václav Hořejší.

Počty hospitalizovaných rostou i v Německu. Až 90 procent pacientů na jednotkách intenzivní péče nebylo proti koronaviru očkováno. Nenaočkovaní lidé plní nemocnice i ve Spojených státech amerických.

V amerických nemocnicích také přibývá dětí ve vážném stavu. "V nemocnicích máme problém s kapacitou, další pacienty můžeme přijímat pouze v případě, že se někdo uzdraví anebo zemře, a tak se nám uvolní místo," uvedla americká zdravotnice Neeraj Soni.

Linda Nguyenová, Klára Pospíšilová - TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz