Zahraničí

Afghánský exprezident se omluvil za útěk před Tálibánem. Prý nemohl jinak

Afghánský exprezident se omluvil za útěk před Tálibánem. Prý nemohl jinak
Zdroj: Profimedia

Bývalý afghánský prezident Ašraf Ghaní se omluvil spoluobčanům, že v srpnu uprchl ze země a nepostavil se radikálnímu hnutí Tálibán. Svůj lid prý opustit neplánoval, údajně ale neměl jinou možnost.

Afghánský exprezident Ašraf Ghaní je od srpna terčem kritiky kvůli útěku ze země. Opustil ji kvůli Tálibánu, který Afghánistán ovládl. Nové útočiště našel ve Spojených arabských emirátech. Ghaní o svém útěku dlouho mlčel. Poslední příspěvek na svém twitterovém účtu napsal 18. srpna. Ve středu se ale po bezmála měsíci opět ozval.

"Opustit Kábul bylo nejtěžší rozhodnutí mého života. Věřím však, že to byl jediný způsob, jak zajistit klid zbraní a ochránit město i jeho šest milionů obyvatel. 20 let svého života jsem zasvětil pomoci afghánskému lidu v budování demokratické, prosperující a svrchované země – nikdy jsem proto neměl v úmyslu lid nebo tuto vizi opustit," nechal se slyšet Ghaní.

Související obsah

Obyvatelům Afghánistánu se Ghaní omluvil. "Omlouvám se afghánskému lidu, že jsem nemohl udělat nic proto, aby to celé skončilo jinak," uvedla bývalá hlava státu.

Ghaní ve svém prohlášení zároveň popřel, že by z Afghánistánu vyvezl miliony dolarů. "Tato obvinění jsou naprosto lživá a neopodstatněná," bránil se exprezident. Zároveň dodal, že bližší okolnosti svého útěku ze země ještě objasní.

Tálibán tento týden oznámil, že má pod kontrolou celý Afghánistán:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Slovensko chce prodloužit lockdown do 16. prosince

Celoplošný lockdown pro všechny by měl na Slovensku pokračovat ještě do 16. prosince, navrhuje tamější ministerstvo zdravotnictví. V pondělí to bude schvalovat vláda, informoval portál TVnoviny.sk. Potom by se uzávěra týkala už jen nenaočkovaných. Pro lidi s vakcinací nebo pro ty, kteří prodělali covid-19, by se část obchodů a služeb otevřela. Od 25. prosince by se přidaly i hotely, restaurace mají zůstat zavřené.

Krátká zpráva

Rakousko má nového kancléře

Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer se v pondělí stal kancléřem Rakouska. V čele vlády nahradil Alexandera Schallenberga. Stal se tak třetím kancléřem za poslední dva měsíce. Schallenberg nahradil v této pozici 11. října Sebastiana Kurze. Ten skončil kvůli podezření z korupce. Poté, co Kurz z politiky odešel, rozhodl se rezignovat i Schallenberg.

Píše se na Deník.cz