Zahraničí

Tálibán chce, aby se do země vrátili diplomaté. Chceme spolupracovat, tvrdí

Zástupci Tálibánu vyzvali Velkou Británii, aby vrátila do země své diplomaty. Podle vyjádření radikálního hnutí jsou pro ně dobré vztahy a mezinárodní spolupráce důležité. OSN mezitím kritizuje tamní porušování lidských práv.

V Afghánistánu jsou nyní vyprázdněné a očividně narychlo opuštěné ambasády. Vedení Tálibánu si přeje, aby se budovy opět zaplnily pracovníky ze zahraničí. "A to chce i naše vedení. Opravit a znovu s nimi vybudovat dobré vztahy a znovu otevřít ambasády," prohlásil zástupce Tálibánu Rahimullah Hijrat.

Zmocněnkyně OSN pro Afghánistán Deborah Lyonsová mezitím na radě OSN zdůraznila své obavy ohledně pronásledování spolupracovníků NATO v zemi. Navzdory slibům Tálibánu, že se nic takového nestane, na Západ stále proudí zprávy o domovních prohlídkách.

Tálibán ale takové zprávy popírá. "Kde je vaše pomoc a podpora mezinárodní komunity? Místo toho vždy křičíte, že jsme teroristé. Přijďte se podívat na vládu Tálibánu a porovnat nás s tou předchozí," vyzval mezinárodní společenství další ze zástupců Tálibánu Abdul Mailk.

Související obsah

Mnohá západní média si stěžují, že neměla přístup na demonstrace proti porušování lidských práv. Někteří z novinářů, kterým se natáčet přece jen povedlo, skončili v cele a Tálibánci je zbili.

"Je možné, že mě příště zabijí, protože Tálibán nemá slitování s novináři, dětmi, ženami, s nikým. Dělají jen to, co chtějí. Umí jen zabíjet a nenávidět," prohlásil zraněný novinář Taqi Daryabi.

Od zákazu nepovolených demonstrací ministerstvo spravedlnosti žádné povolení k dalším protestům nevydalo a městem se pohybuje více vojáků než obvykle.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz