Koronavirus

Odborníci předpovídají dvojitou pandemii. Ohrozí především malé děti

Odborníci předpovídají dvojitou pandemii. Ohrozí především malé děti
Zdroj: Profimedia

Zatímco na přelomu let 2020 a 2021 nás chřipková epidemie minula z důvodu proticovidových opatření, nadcházející sezóna bude podle odborníků pravděpodobně vypadat jinak. Předpokládají, že svět potrápí souběžně pandemie covidu-19 i chřipky. Důvodem jsou mírnější opatření i slabší imunita vůči chřipkovému viru. Obzvlášť ohrožené jsou malé děti, které se ještě s chřipkou nesetkaly.

V sezóně 2020 až 2021 nebyl podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v laboratořích zaznamenán jediný případ chřipky. Každoroční chřipková epidemie se tak pro jednou odmlčela. Důvod je zřejmý, přísná opatření, která měla zabránit šíření covidu-19, snížila přenos i u jiných respiračních virů.

Podobnou zkušenost mají státy po celém světě. Odborníci ale varují, že nadcházející sezóna s sebou může přinést dvojitou pandemii chřipky i covidu-19.

"Nošení roušek, omezení sociálních interakcí a mezinárodní dopravy vedly k historicky nejmírnější chřipkové sezóně na jižní polokouli, po níž následovala historicky nejmírnější chřipková sezóna na severní polokouli," řekl webu Healthline.com výzkumník Wesley Long, který působí v houstonské nemocnici.

Související obsah

​Varuje ale, že v mnoha oblastech nastalo rozvolňování opatření, což nutně vede i k nárůstu počtu případů respiračních onemocnění. Je tedy podle něj pravděpodobné, že se dočkáme i vyššího počtu případů chřipky, i když je zatím těžké předpovědět, jak chřipková sezóna bude vypadat.

Opatření se rozvolňovala i v Česku, naposledy na začátku září, kdy ministerstvo umožnilo, aby na kulturních a sportovních akcích byla kapacita naplněna na 100 procent. Mírnější opatření platí například i na pracovištích.

Díky tomu, že loňská opatření dokázala zcela potlačit chřipkovou epidemii, mohlo v lidské populaci vyhynout několik kmenů chřipky. Mírná sezóna ale může mít tvrdé následky.

Související obsah

​Vzhledem k tomu, že na přelomu let 2020 a 2021 chytilo chřipku jen velmi málo lidí, naše imunitní systémy přicházely s virem méně do kontaktu. Imunita na úrovni populace se tak výrazně snížila, uvádí web IFLscience.com s odkazem na dvě zatím nepublikované studie (k náhledu jsou zde a zde).

Zvláště ohrožené jsou malé děti, protože se jejich imunitní systém pravděpodobně ještě nesetkal s chřipkovými viry. "Snížená imunita v populaci v důsledku nedostatečné aktivity viru chřipky od března 2020 by mohla mít za následek závažný průběh chřipkového období," uvádí americká Centra pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC).

Odborníci proto doporučují, aby se lidé nechali očkovat nejen proti covidu-19, ale i proti chřipce. Očkování bude podle nich hrát při dvojité pandemii klíčovou roli.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz