Zahraničí

Papež František je na Slovensku. Přednesl projev, Romové kvůli němu uklízí sídliště

Papež František zahájil oficiální návštěvu Slovenska. V zemi se zdrží až do středy, hned na pondělí má ale naplánovaný velmi nabitý program. Jeho návštěvu Slovenska můžete sledovat v přímých přenosech na TN Live.

Papež František dorazil na Slovensko již v neděli odpoledne. Po slavnostním uvítání zamířil do Apoštolské nunciatury v Bratislavě, kde přednesl projev, ve kterém varoval před moderním otroctvím a vyzdvihl svobodu mysli a duše.

V pondělí svůj program zahájil setkáním se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Ta mu po společném setkání darovala mimo jiné nabíječku na elektromobil. Po návštěvě spolu s Čaputovou vystoupil s projevem v zahradě Prezidentského paláce. 

V projevu mimo jiné upozornil na chybějící vzájemnou pomoc mezi lidi. "Skutečné bohatství spočívá v dělení se s těmi, co jsou kolem nás. To, co dáváme, je ve skutečnosti darem pro nás samotné. Bratrství potřebujeme, abychom mohli podporovat integraci, která se stává stále důležitější. Je to naléhavé nyní, kdy po pandemii očekáváme nový start ekonomiky," řekl.

Na dopoledne má František naplánovanou také schůzku s biskupy, knězi a učiteli náboženství, která se uskuteční v katedrále svatého Martina.

Související obsah

​Odpoledne pak hlava katolické církve zavítá do centra, které pečuje o nemocné lidi bez domova. U památníku holokaustu se následně sejde se zástupci židovské komunity. Večer má František naplánovány schůzky se slovenským premiérem Eduardem Hegerem a s předsedou parlamentu Borisem Kollárem.

Svatý otec se v úterý přesune do východoslovenských Košic. Kromě jiného tam navštíví romské sídliště Luník IX. To nechvalně proslulo pro dezolátní stav paneláků i hromady odpadků na prostranstvích před nimi. V posledních týdnech tam proto probíhají úklidové práce i renovace silnic, chodníků a některých budov.

Dále na programu má papež František setkání s věřícími:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz