Domácí

Vláda přidala pracovníkům hygieny, rozhodla i o letním čase. Zůstane ještě roky

Na programu pondělní schůze vlády bylo hlavně zvýšení platů státních zaměstnanců. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se totiž již předtím nechala slyšet, že chce státním zaměstnancům plošně přidat 3000 korun. Jako první vláda schválila navýšení odměn pracovníkům hygieny. Kabinet jednal také o dalších návrzích – například o nařízení letního času v příštích pěti letech.

Hlavním bodem pondělního jednání vlády bylo plošné navýšení platů státních zaměstnanců. Těm totiž ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová měla v plánu přidat 3000 korun. Jako první vláda přidala pracovníkům hygieny a Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) - na jejich odměny poputuje 127 milionů korun. Ministři totiž schválili nařízení, které ruší rozdíly mezi platy lékařských a nelékařských zaměstnanců v hygienické službě. Zvýšit by se tím také měly i zvláštní příplatky.

Kabinet řešil také přechod na letní čas a zpět v průběhu následujících pěti let. Toto nařízení schvaluje data, která by měla platit od roku 2022 do roku 2026. Velká změna se ale konat nebude, s letním časem to zůstane stejné. Začínat tedy bude i nadále vždy poslední neděli v březnu, přičemž jeho konec je stanovený na poslední říjnovou neděli.

Související obsah

​Ministři projednávali také návrh na dřívější odchod do starobního důchodu pro lidi v náročných profesích. U něj finální rozhodnutí ještě nepadlo. "Návrh jsme předložili znovu k rychlému projednání. Vláda k tomu dala neutrální stanovisko," uvedla Maláčová.

Vláda ale schválila také tradiční strategický rámec přípravy na stárnutí společnosti, a to pro příští čtyři roky. Tento dokument obsahuje celkem deset bodů, které by lidem měly zajistit důstojné prožití stáří. 

U kabinetu prošlo i zvýšení Státního fondu podpory investic. Ten se navýšil na 1,8 miliardy korun. O 176 milionů se také zvýšil rozpočet na chytrou karanténu 2.0, respektive na externí call centra, která by nadále měla pomáhat s trasováním nakažených covidem-19. Mezi další body schůze patřily také dva návrhy na investiční pobídky, informace o několika veřejných zakázkách a výdajích. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz