Domácí

Další průzkum, další vítězství pro ANO. PIRSTAN rychle oslabuje

Další průzkum, další vítězství pro ANO. PIRSTAN rychle oslabuje
Zdroj: Profimedia

Volby do Poslanecké sněmovny se rychle blíží. Podle předvolebních průzkumů je hlavním favoritem vládní hnutí ANO. Jeho vítězství a rostoucí preference potvrzuje také nejnovější průzkum od agentury SANEP. Proti srpnu naopak výrazněji ubylo voličů koalice Pirátů a Starostů.

Další volební průzkum v krátké době potvrzuje dominanci hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Vítězství vládního hnutí sice předpokládají všechny agentury, ale liší se v tom, kolik procent straně přisuzují. Nejnovější průzkum zveřejnila agentura SANEP, podle které by hnutí ANO v září volilo 25,7 % voličů.

Na druhém místě skončilo koaliční uskupení SPOLU (ODS/TOP 09/KDU-ČSL), a to se ziskem 20 procentních bodů. "V aktuálním průzkumu si tak toto koaliční uskupení oproti minulému měsíci pohoršilo, a to o více než jeden procentní bod (1,3 %). I přes tento pokles voličských preferencí se tomuto koaličnímu uskupení však daří porážet vítězné hnutí ANO ve třech krajích, a to v kraji Jihočeském, Středočeském a v Praze," uvedla agentura.

Koaliční uskupení PIRÁTI/STAN by nyní skončilo na třetím místě, a to se ziskem 17,8 %. Proti srpnu jde o poměrně výrazný pokles, tehdy stranu chtělo volit 20,7 % voličů. "Na čtvrtém místě by v září skončila SPD pod vedením Tomia Okamury se ziskem 10,3 procentního bodu, což znamená oproti srpnovému měření nárůst voličských preferencí, a to o 0,5 procentního bodu," uvedla agentura.

​Na pátém místě by skončila ČSSD se ziskem 5,9 procentního bodu, což je takřka o jeden procentní bod (0,9 %) více než v srpnu tohoto roku. Do Sněmovny by se v září dostala ještě KSČM se ziskem 5,1 %.

Žádný jiný politický subjekt by potřebnou 5% hranici nepřekonal. Těsně před branou by zůstalo hnutí Přísaha (4,9%). Za uskupením Roberta Šlachty by skončilo hnutí Aliance pro budoucnost (3,1 %), koaliční uskupení Trikolóra/Svobodní/Soukromníci (2,6 %), hnutí Volný blok (2,4 %) a Strana zelených (1,2 %).

Související obsah

​Předvolební kampaň se nicméně teprve rozjíždí a volební potenciál ukazuje, že strany mají o co hrát. Například hnutí ANO zvažuje podle agentury volit až 29 % voličů, ČSSD má šanci dosáhnout na zisk 7,5 %.

Průzkum ​byl proveden ve dnech 2. až 9. září na skupině 1967 dotázaných. Statistická chyba se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Ochotu jít volit projevilo 62,4 % lidí.

Podívejte se, jak by dopadly volby podle agentury Median:

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz