Koronavirus

Přeočkování má začít už za týden, praktici mluví o jiném termínu. ANKETA

Už příští týden má startovat přeočkování těch, kteří mají vakcinaci ukončenou. Praktičtí lékaři, kteří mají být páteří akce, ale stále nemají převládající vakcíny Pfizer/BioNTech. Doposud totiž nebylo ukončeno výběrové řízení na distributora.

Lidé, kteří prodělali koronavirus a mají ukončené očkování, nebudou potřebovat třetí dávku vakcíny proti covidu-19. V pondělí to prohlásil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ten zároveň upozornil, že lidé s protilátkami po covidu budou očkováni jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson.

Už za sedm dní má začít přeočkování. Praktickým lékařům ale chybí vakcíny. A přitom registrují obrovský zájem. Denně jim volají desítky starších pacientů, kteří chtějí přeočkovat vakcínou od společnosti Pfizer/BioNTech.

​"Každý telefonát nás stojí nějaký čas a snažíme se, aby jich bylo co nejméně, abychom měli čas na své pacienty, kteří přijdou," sdělil lékař Cyril Mucha. "Drnčí telefony, pacienti opravdu zájem mají, ptají se," přidala se lékařka Jarmila Ševčíková.

Související obsah

​Někteří lidé si však na přeočkování u praktiků ještě počkají, stále totiž probíhá výběrové řízení na distributora, který Pfizer/BioNTech bude k praktikům rozvážet. Do středy mají firmy čas se hlásit. "Předpokládáme, že by mělo být uzavřené někdy na začátku října a očekáváme, že v druhé polovině už budou do ordinací praktiků chodit," sdělil předseda praktických lékařů Petr Šonka.

Řada praktiků se už na přeočkování pacientů připravila a teď jen čekají na vakcíny. "Každý rok praktičtí lékaři naočkují jeden milion pacientů v průběhu podzimu a jsme připraveni očkovat i třetí dávky," sdělil lékař Ondřej Sobotka.

Ty jsou podle ministra Vojtěcha zatím důležité hlavně pro seniory a chronicky nemocné. Ti, kteří se nedají potřetí vakcinovat, ale výhody očkovaných neztratí. "Nemá to v tuto chvíli zatím dopad na platnost očkování, platnost certifikátu," ubezpečil ministr.

Do budoucna je možné, že teprve třetí dávka bude považována za ukončené očkování. A odborníci nevylučují ani pravidelné každoroční přeočkování.

Lékaře čeká velmi náročný podzim, řekl předseda praktických lékařů Petr Šonka:

TN.cz, lud
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz