Koronavirus

Stát nebude dál uznávat protilátky, očkovaní lidé po covidu nemusí na 3. dávku

Podle ministra zdravotnictví nebude stát i nadále uznávat protilátky po covidu. Uvedl to na pondělním tiskovém brífinku. Pokud ale mají lidé plné očkování a mají za sebou i covid, nemusí na třetí dávku.

Po pondělním zasedání Rady vlády pro zdravotní rizika připravilo ministerstvo zdravotnictví tiskový brífink. Tématem byla aktuální epidemiologická situace.

Brífinku se kromě ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) zúčastnili také hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová a ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

"Zatím ze zásadních indikátorů vyplývá, že se držíme na bezpečných hodnotách. Když se podíváme na srovnání s minulým rokem ve stejném období, tam skutečně epidemie nabírala na síle za stejných podmínek. Nákaza se šíří méně a je méně hospitalizovaných. Situace se nevyvíjí tak negativně jako loni," prohlásil Vojtěch.

"Není shoda, jestli a jak protilátky uznávat, data nejsou jednoznačná. Zahajujeme další studii Preval II. Bude probíhat v následujících týdnech, prvotní výstupy by mohly být v horizontu dvou měsíců," řekl Vojtěch.

Situace v Česku se nadále zhoršuje, politici se nedokážou shodnout na zpřísnění opatření:

Související obsah

Při prodělání nemoci a při plném očkováno není podle Vojtěcha nutné, aby lidé šli na třetí, posilující dávku vakcíny. "Prodělání nemoci a plné proočkování je dostatečné pro ochranu člověka i jeho okolí," prohlásil.

"Čím jsme si naprosto jisti, tak že ukončené očkování zejména likviduje a brání těžkému průběhu onemocnění. Velmi významně jsou redukovány nákazy u seniorní populace a příjmy seniorní populace na jednotky intenzivní péče a do nemocnic vůbec jsou v jednotkách týdně. Ten trend je velmi pozitivní a lze jej přičíst očkování," objasnil ředitel ÚZIS Dušek.

Od pondělí platí přísnější pravidla pro návrat z Chorvatska a Rakouska. Obě země se přesunuly do červené kategorie na cestovatelském semaforu. Více informací si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

Lidé, kteří prodělali covid a jsou plně očkováni, nemusí mít třetí dávku vakcíny. Podívejte se na reportáž Televizních novin ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz