Zahraničí

Počet horkých dní s teplotou nad 50 stupňů se za poslední léta zdvojnásobil

Počet horkých dní s teplotou nad 50 stupňů se za poslední léta zdvojnásobil
Zdroj: Profimedia

Počet extrémně horkých dnů během roku, kdy teplota dosáhla 50 stupňů Celsia a více, se za posledních čtyřicet let zdvojnásobil. Rovněž na světě přibývá míst, kde se tak teplé dny vyskytují.

Zatímco v letech 1980 až 2009 překračovala teplota 50 stupňů dva týdny v roce, v letech 2010 až 2019 už takových dní bylo 26, vyplývá z globální analýzy televize BBC.

Další dva týdny v roce pak teploty překračovaly 45 stupňů Celsia.

Extrémně vysoké teploty se vyskytují převážně v oblastech Blízkého východu a Perského zálivu. Jak však ukazují letošní rekordy z Itálie (48,8 stupňů) a Kanady (49,6 stupňů), mohou se s nebývalým vedrem brzy potýkat i další země.

Související obsah

​"Nárůst lze stoprocentně přičíst spalování fosilních paliv," řekl BBC Friederike Otto z Oxfordské univerzity. S globálním oteplováním se extrémní teploty stávají pravděpodobnější. Podle studie se v minulém desetiletí zvýšily průměrné maximální teploty celosvětově o půl stupně Celsia. Ve východní Evropě, jižní Africe či Brazílii to pak bylo o stupeň, v Arktidě a na Blízkém východě dokonce o stupně dva.

Extrémní teploty znamenají velké riziko nejen pro zdraví lidí, ale zvyšují pravděpodobnost sucha, lesních požárů či rozšiřování pouští. A způsobují velké potíže budovám, silnicím či energetickým systémům.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz