Zahraničí

Kanadu postihlo smrtící vedro. Zabít mohlo přes miliardu zvířat, říká vědec

Kanadu postihlo smrtící vedro. Zabít mohlo přes miliardu zvířat, říká vědec

Během vlny veder, při které v Kanadě na přelomu června a července teploty dosahovaly rekordních hodnot, mohla podle biologa zemřít více než miliarda mořských živočichů na pobřeží Britské Kolumbie. Slávky, škeble, hvězdice a další zvířata se při teplotách nad 50 °C ve vodě v podstatě uvařila.

Na konci června se šel mořský biolog z kanadské Univerzity v Britské Kolumbii Chris Harley projít po pláži Kitsilano ve Vancouveru a do nosu ho praštil mrtvolný zápach. Kameny podél pobřeží byly posety desetitisíci mrtvých slávek, škeblí, hvězdic a mořských šneků.

"Byl jsem úplně omráčený," svěřil zpravodajskému webu CBC News. Odhaduje, že rekordní vlna veder z minulého týdne mohla v Britské Kolumbii, která leží na západě Kanady u Tichého oceánu, zabít více než miliardu mořských živočichů žijících v Sališském moři.

Na skalnatém pobřeží teploty přesahovaly i 50 stupňů Celsia. Zvířata, jako jsou mušle, která obývají oblasti na pomezí moře a pevniny (kam je zanese příliv), mohou krátkodobě snášet teploty nad 35 stupňů.

Související obsah

Spalující vedro v kombinaci s odlivem uprostřed odpoledne ale představovalo smrtící nebezpečí po dobu více než šesti hodin v kuse. "Slávka na břehu je v některých ohledech jako batole ponechané v horku v autě," vysvětluje Harley.

"Jsou tam uvízlé, dokud se rodič nevrátí zpět, v tomto případě příliv. A je toho velmi málo, co pro sebe mohou udělat. Jsou vydáni na milost okolnímu prostředí. A v sobotu, nedělí, pondělí, během vlny vedra, bylo takové horko, že slávky nemohly nic dělat," říká biolog.

Úhyn takto obrovského množství živočichů dočasně ovlivní kvalitu vody, protože slávky a škeble přispívají k čištění moře. Na původní počet se slávky mohou dostat za rok až dva, vlny veder se ale budou vyskytovat čím dál častěji kvůli klimatickým změnám, varuje Harley.

Související obsah

"Nakonec prostě nebudeme schopni udržet jejich populace na úrovni, na kterou jsme zvyklí. Pokud se nám to nelíbí, musíme usilovněji pracovat na snižování emisí a přijmout další opatření ke snížení dopadů změny klimatu," dodal mořský biolog.

Během vlny veder v Kanadě umřely i stovky lidí. Za pět dní bylo hlášeno nejméně 486 náhlých úmrtí, která mohla souviset s horkem. Úmrtnost se ve srovnání s jinými stejně dlouhými obdobími zvýšila o 195 procent. Většinou se jednalo o starší lidi žijící v Britské Kolumbii, kde padaly teplotní rekordy.

V důsledku extrémního počasí v zemi vypukly také rozsáhlé požáry:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz