Naše Česko

Potvrzeno: První pivo v Evropě se vařilo v Česku! Víme, jak chutná

To, že jsou Češi odjakživa národem vášnivých pivařů, nyní potvrzují i vědci. Před čtyřmi lety našel náhodný nálezce na Pardubicku vzácný objev. A nyní odborníci odhalili, že v nádobě staré přibližně tři tisíce let byly pravděpodobně i pozůstatky piva. A ne ledajakého! Má to podle nich být nejstarší pivo v celé Evropě. Odhalili většinu přísad a pivo podle toho i uvařili.

Vědci po třech letech dokázali, že v Česku našli nejstarší prosné bylinné pivo v Evropě. Zhruba tři tisíce let stará bronzová nádoba z Kladiny na Pardubicku podle nich obsahovala pozůstatky prosa a směs hořkých bylin. To podle odborníků naznačuje, že naši předci v nádobě skladovali pivo.

Uvnitř vědra vědci zjistili látku miliacin, která naznačuje, že v něm bylo proso. Objevili i pozůstatky přidaných bylin a vaření škrobových zrn. Rostlinná směs vedla vědce k úvahám o pivu dochuceném hořkými bylinami. "Nelze vyloučit použití směsi na přípravu hořkého kašovitého pokrmu, který by však byl nejspíše nepoživatelný," uvedla archeoložka Zuzana Golec Mírová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. 

Tak se vědci pokusili uvařit pivo podle receptu z ingrediencí, které odhalili ze stěrů nádoby. Našli tam například pylová zrna prosa, ale také třeba bylinky jako jsou pelyněk nebo jetel. Pivo má přibližně čtyři procenta alkoholu a připomíná desetistupňové.

Související obsah

​Pivo uvařené vědci měl možnost ochutnat i reportér TV Nova Petr Brzek. "Má barvu jako broskvový džus, voní po mandarinkách, je hořké i kyselé a částečně připomíná burčák," popsal reportér chuť piva, které se mělo pít na Pardubicku zhruba před třemi tisíci lety.

Chemik a domácí pivovarník Lukáš Kučera se pokusil pivo, které měli naši předci pít na konci pozdní doby bronzové, vytvořit. "V minulosti byla piva kvašena tzv. divokými kvasinkami, u nichž je výsledek vždy neznámý. Obecně jsou tato piva velmi kyselá," vysvětlil Kučera.

Bronzová nádoba je středoevropským unikátem. Objevil ji náhodný nálezce u obce Kladina na Pardubicku před čtyřmi lety a za nález si také připsal na účet odměnu ve výši 340 tisíc korun (psali jsme zde). 

Nádoba čeká na vystavení ve Východočeském muzeu v Pardubicích. "Vědro patří bezesporu k nejvzácnějším exponátům sbírek pardubického muzea," dodal ředitel muzea Tomáš Libánek.

Obsah bronzové nádoby analyzovaly týmy vědců z Univerzity Palackého v Olomouci, Jihočeské univerzity a Masarykovy univerzity v Brně. "V dnešní době je spolupráce archeologů s přírodovědci klíčová. Díky tomu se nám daří oživovat minulost," řekl archeolog Jan Jílek na závěr. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz