Naše Česko

Potvrzeno: První pivo v Evropě se vařilo v Česku! Víme, jak chutná

To, že jsou Češi odjakživa národem vášnivých pivařů, nyní potvrzují i vědci. Před čtyřmi lety našel náhodný nálezce na Pardubicku vzácný objev. A nyní odborníci odhalili, že v nádobě staré přibližně tři tisíce let byly pravděpodobně i pozůstatky piva. A ne ledajakého! Má to podle nich být nejstarší pivo v celé Evropě. Odhalili většinu přísad a pivo podle toho i uvařili.

Vědci po třech letech dokázali, že v Česku našli nejstarší prosné bylinné pivo v Evropě. Zhruba tři tisíce let stará bronzová nádoba z Kladiny na Pardubicku podle nich obsahovala pozůstatky prosa a směs hořkých bylin. To podle odborníků naznačuje, že naši předci v nádobě skladovali pivo.

Uvnitř vědra vědci zjistili látku miliacin, která naznačuje, že v něm bylo proso. Objevili i pozůstatky přidaných bylin a vaření škrobových zrn. Rostlinná směs vedla vědce k úvahám o pivu dochuceném hořkými bylinami. "Nelze vyloučit použití směsi na přípravu hořkého kašovitého pokrmu, který by však byl nejspíše nepoživatelný," uvedla archeoložka Zuzana Golec Mírová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. 

Tak se vědci pokusili uvařit pivo podle receptu z ingrediencí, které odhalili ze stěrů nádoby. Našli tam například pylová zrna prosa, ale také třeba bylinky jako jsou pelyněk nebo jetel. Pivo má přibližně čtyři procenta alkoholu a připomíná desetistupňové.

Související obsah

​Pivo uvařené vědci měl možnost ochutnat i reportér TV Nova Petr Brzek. "Má barvu jako broskvový džus, voní po mandarinkách, je hořké i kyselé a částečně připomíná burčák," popsal reportér chuť piva, které se mělo pít na Pardubicku zhruba před třemi tisíci lety.

Chemik a domácí pivovarník Lukáš Kučera se pokusil pivo, které měli naši předci pít na konci pozdní doby bronzové, vytvořit. "V minulosti byla piva kvašena tzv. divokými kvasinkami, u nichž je výsledek vždy neznámý. Obecně jsou tato piva velmi kyselá," vysvětlil Kučera.

Bronzová nádoba je středoevropským unikátem. Objevil ji náhodný nálezce u obce Kladina na Pardubicku před čtyřmi lety a za nález si také připsal na účet odměnu ve výši 340 tisíc korun (psali jsme zde). 

Nádoba čeká na vystavení ve Východočeském muzeu v Pardubicích. "Vědro patří bezesporu k nejvzácnějším exponátům sbírek pardubického muzea," dodal ředitel muzea Tomáš Libánek.

Obsah bronzové nádoby analyzovaly týmy vědců z Univerzity Palackého v Olomouci, Jihočeské univerzity a Masarykovy univerzity v Brně. "V dnešní době je spolupráce archeologů s přírodovědci klíčová. Díky tomu se nám daří oživovat minulost," řekl archeolog Jan Jílek na závěr. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz