Zahraničí

Německo přestane nenaočkovaným proplácet testy. Udělí jen pár výjimek

Německo nebude od 11. října proplácet nenaočkovaným obyvatelům testy na covid-19. Udělí pouze pár výjimek. Kolik budou testy stát, zatím není jasné. Cena pro jednotlivce by prý ale neměla výrazně převyšovat částku, kterou za testy platí stát.

Konec testům zdarma. Němci si je budou muset hradit sami. Výjimku budou mít pouze ti, kterým lékař ze zdravotních důvodů očkování nedoporučil, nebo ti, kteří mají příznaky nemoci.

Podle tamního ministerstva vzhledem k tomu, že očkování je nabídnuto v podstatě všem občanům, převzetí nákladů za všechny testy vládou, a tedy i daňovými poplatníky, již není vhodné ani nutné. Za každý milion testů prý vláda ušetří v přepočtu více než čtvrt miliardy korun. Kromě toho má změna za úkol motivovat lidi k očkování.

Související obsah

V zemi se dosud nechalo naočkovat zhruba 62 % populace. To je ale podstatně víc než například ve Spojených státech. Podle tamního hlavního epidemiologa Anthony Fauciho by se mělo začít uvažovat o zavedení povinného očkování.

"Vzhledem k nepřetržitému nárůstu nových případů bych chtěl znovu upozornit, že očkování snižuje riziko hospitalizace nebo smrti o 70 až 85 %. To je prioritou," řekl Fauci.

V řadě zemí už probíhá očkování třetí dávkou vakcíny. Většinou se jedná o lidi s oslabenou imunitou a závažnými onemocněními. Schválit plán na očkování takzvanou posilovací dávkou pro všechny lidi starší 50 let se teď chystá Velká Británie. Nechat se naočkovat budou moct ti, kterým od druhé dávky uplynulo minimálně šest měsíců.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz