Koronavirus

Děti se zase učí z domova. Hygienici nařídili kompletní uzavření školy v Praze

Netrvalo to ani 14 dnů a hygienici kompletně uzavřeli celou školu. Na distanční výuku přechází celá základní škola Chmelnice v Praze. Ve škole rychle přibývalo nemocných s covidem-19. Problémy řeší také další školy v republice.

Pandemie covidu-19 v České republice po létě znovu nabírá na síle a odborníci varují, že jsme na začátku čtvrté vlny. Nákaza se nevyhýbá ani dětem a bylo tak zřejmě jen otázkou času, kdy dojde k prvním kompletním uzavírkám škol.

Jen necelých 14 dnů po zahájení školního roku tak své brány znovu zavřela základní škola Chmelnice na Praze 3. O zavření rozhodla hygienická stanice hlavního města. Podle ředitele školy Václava Havelky byla více než třetina žáků v karanténě, 44 žáků je nemocných a z provozu bylo vyřazeno také 13 pedagogů.

"Uzávěra počíná středou 15. září a končí 24. září včetně. Může dojít i k posunu o několik dní, pokud se ještě PCR testem prokáže přítomnost pozitivního žáka 13. nebo 14. 9. ve školním kolektivu. Tyto posuny o dny by však zasáhly do víkendu a následujícího ředitelského volna 27. září a státního svátku 28. září," uvedl ředitel Havelka.

Související obsah

S rozhodnutím hygienické stanice souhlasí. "Jakkoli jsme se snažili udržet školu v chodu, šíření viru bylo silnější. Do karantény padaly v úterý ráno další třídy, každou hodinou přibývají žáci PCR pozitivní a k tomu odpadají další pedagogové. Lokální třídní karantény v tuto chvíli již nedokáží zabránit šíření, v každé třídě je cca 10 sourozenců a než se objeví zjevné příznaky, nemoc se dál šíří," popsal Havelka.

Zajímavé je, že za celý uplynulý rok a půl měla škola při stejných opatřeních celkem sedm případů. "Bohužel nyní nás zasáhla některá agresivnější varianta, těžko hledat viníka," dodal ředitel.

Problémy s šířením nemoci řeší také další školy. U nich ovšem zatím stačí do karantény poslat pouze některé třídy, ne celé školy. Na distanční výuku přešlo například šest tříd v základní škole U Nových lázní v Teplicích. V karanténě je také pět tříd v 15. základní škole v Plzni. "Pozitivní PCR test byl prokázán u jednoho pedagogického pracovníka," uvedla Adriana Jarošová z tiskového oddělení města Plzeň.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona, a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Krátká zpráva

Cestování z některých zemí zpřísní

Ministerstvo zahraničí opět změnilo cestovatelský semafor. Od pondělí 20. září se Slovinsko přesune do tmavě červené kategorie. Neočkovaným lidem se zkomplikuje návrat z Lotyšska, Rumunska a San Marina, které se přesunou z oranžové kategorie do červené. Jednodušší naopak bude návrat z Islandu, Portugalska a Baleárských ostrovů, které se posunou do oranžové.

Píše se na Deník.cz