Zahraničí

Ostrá střelba, statisíce vojáků. Obří armádní cvičení v Rusku vzbuzuje obavy

Ruská a běloruská armáda jsou uprostřed zřejmě největšího vojenského cvičení za posledních 40 let. Cvičení Západ 2021 znepokojuje Severoatlantickou alianci. Západní státy totiž nemohly na místo vyslat pozorovatele, a tak není jasné, kolik vojáků a jaká technika se cvičení účastní.

Celkem 200 tisíc vojáků, 760 kusů techniky. To jsou přiznané počty ruské strany. Každé čtyři roky Moskva pořádá vojenské cvičení s imaginárním nepřítelem, který má ohrožovat suverenitu spřátelených zemí. Bělorusko potřebuje v současné těžké ekonomické situaci partnera a prezident Vladimir Putin cvičením Alexandru Lukašenkovi znovu deklaruje spojenectví.

Cvičení, která se příhodně jmenují Západ, pořádá Rusko s Běloruskem a dalšími pozvanými zeměmi v Kaliningradské oblasti. Vztahy západních zemí s Ruskem a Běloruskem jsou přitom právě teď možná nejvyhrocenější od doby studené války.

Litva, Polsko i Lotyšsko vyhlásily stav nouze na hranicích kvůli velké vlně migrantů, převážně z Íránu, kteří se s běloruským turistickým vízem snaží dostat do Evropy. Vojenské cvičení v blízkosti právě jejich hranic je ještě více znepokojuje.

Související obsah

​"Cvičení Západ pozorně sledujeme. Přestože má každá země právo provádět vojenská cvičení, omezená transparentnost, široký kontext manévrů a doprovodné činnosti vyvolávají obavy," sdělil polský ministr zahraničí Zbigniew Rau.

Podle některých zahraničních médií jsou počty vojáků a techniky nadsazené, aby vyděsily Západ a zároveň uklidnily obyvatele Ruska. Na záběrech ale můžeme vidět, že se v oblasti v podstatě nepřetržitě dere k nebi kouř a protiraketové systémy vysílají jednu střelu za druhou.

Ke cvičení Rusko pozvalo i řadu pozorovatelů. Není žádným překvapením, že mezi pozvanými není žádný zástupce západních zemí, ale hosté jsou z Číny, Vietnamu, Pákistánu nebo třeba Barmy.

"Když jsme sledovali cvičení, viděli jsme, že všechny země, které se těchto cvičení účastní, dokončily velmi synchronně a úspěšně svoje úkoly," upozornil šéf barmské delegace Aung Khan Win.

Přímo na místo vojenského cvičení se přijel podívat i prezident Vladimir Putin, pro kterého byla připravena 45minutová přehlídka.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestování z některých zemí zpřísní

Ministerstvo zahraničí opět změnilo cestovatelský semafor. Od pondělí 20. září se Slovinsko přesune do tmavě červené kategorie. Neočkovaným lidem se zkomplikuje návrat z Lotyšska, Rumunska a San Marina, které se přesunou z oranžové kategorie do červené. Jednodušší naopak bude návrat z Islandu, Portugalska a Baleárských ostrovů, které se posunou do oranžové.

Krátká zpráva

Amazon postaví distribuční centrum v Kojetíně

Internetový prodejce Amazon rozšiřuje logistickou síť v Česku. V Kojetíně na Přerovsku postaví nové distribuční centrum. Do roku 2023 by v něm mělo vzniknout více než 2000 stálých pracovních míst. Nábor zaměstnanců podle tiskové zprávy Amazonu začne v roce 2022. Firma nabídne nástupní hrubou mzdu 182 korun na hodinu pro zaměstnance na vstupních pozicích a 225 korun pro vedoucí týmů.

Píše se na Deník.cz