Zahraničí

Záhadnou nemoc diplomatů hlásí už i z Berlína. USA podezírají Rusko

Záhadnou nemoc diplomatů hlásí už i z Berlína. USA podezírají Rusko
Zdroj: Profimedia.cz

Americké ministerstvo zahraničí vyšetřuje záhadný syndrom, který se objevil u zaměstnanců ambasády v Berlíně. Minulý měsíc přitom hlásili stejné příznaky i diplomaté ve Vídni. Spojené státy podezírají z náhlého onemocnění svých pracovníků Rusko.

Příznaky onemocnění připomínají takzvaný havanský syndrom, který zaznamenali američtí diplomaté poprvé na Kubě v roce 2016. V červenci se následně podobné symptomy objevily i u diplomatů ve Vídni. Aktuálně hlásí několik nemocných i ambasáda v Berlíně, informuje Politico.

Dva američtí představitelé informovali, že zaměstnanci v Berlíně začali příznaky hlásit v posledních několika týdnech. Jedná se především o závratě, nevolnost, bolest hlavy a tlak v hlavě. Někteří pociťovali také silné bzučení v uších.

Související obsah

Všechny zmíněné příznaky se podobají těm, které zaznamenali američtí diplomaté v Havaně v letech 2016 a 2017. V následujících letech příznaky vykazovali i diplomaté v Rusku a v Číně.

Američtí vyšetřovatelé se už od roku 2016 snaží přijít na to, co tento záhadný syndrom způsobilo a kdo za ním stojí. Hlavní podezření aktuálně padá na Rusko.

Související obsah

Německý portál Der Spiegel ve středu navíc uvedl, že ruské vládní agentury už nějakou dobu pracují prostřednictvím tajného programu na metodě dálkového vysílání nebezpečných vln prostřednictvím mobilního telefonu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA zdvojnásobí dar covidových vakcín chudším zemím na miliardu

Spojené státy zdvojnásobí počet covidových vakcín darovaných chudším zemím na více než miliardu, oznámil prezident Joe Biden. K naočkování populace v rozvojových zemích je podle odborníků potřeba pět až devět miliard dávek.

Krátká zpráva

Černošice rozhodly o Babišově střetu zájmů

Městský úřad Černošice v úterý informoval, že odeslal zmocněnci premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodnutí o jeho údajném střetu zájmů. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," informoval úřad.

Píše se na Deník.cz