Domácí

Změny v Erasmu: Podívejte se, co zájemce bude nově čekat

Změny v Erasmu: Podívejte se, co zájemce bude nově čekat
Zdroj: Getty Images

Vzdělávací program Evropské unie Erasmus, který je oblíbený především mezi vysokoškolskými studenty, představil nový plán. Ten by měl platit až do roku 2027. Co všechno se pro zájemce tedy během následujících let změní?

Plán, který by měl trvat až do roku 2027, představil v úterý největší vzdělávací program Evropské unie Erasmus. Obohatit by se Erasmus měl o některé nové možnosti. Ty můžou vzniknout hlavně díky navýšenému rozpočtu.

"Oproti předchozímu období téměř dvojnásobně. Česká republika má z tohoto rozpočtu pro letošní rok k dispozici 62 milionů eur, v přepočtu přes 1,5 miliardy korun. Navýšený rozpočet umožní zapojení ještě více jednotlivců i organizací než v uplynulých letech," uvedla Lucie Durcová, mluvčí Domu zahraniční spolupráce. Ten je příspěvkovou organizací ministerstva školství a na starosti má především správu programů, které se zaměřují na oblast mezinárodního vzdělávání a propagace českého školství v zahraničí.

Jaké priority tedy během nového období bude Erasmus mít? Zaměřit se chce na čtyři hlavní pilíře.

Související obsah

"V rámci první z priorit – inkluze – usilujeme o to, aby účastníci pocházeli z různých společenských a ekonomických skupin i geografických oblastí a aby se do programu mohl zapojit opravdu každý. Druhým bodem je boj proti změně klimatu, který se odráží jak v administraci samotných programů, tak v tématech podpořených projektů. Třetí priorita vychází z evropské koncepce digitální transformace, jelikož vzdělávání hraje v přechodu do digitální éry klíčovou roli. Čtvrtou prioritou je podpora participace v demokratickém životě, jejímž cílem je pomoci účastníkům překonat obtíže při zapojování v jejich komunitách i v politickém a společenském životě," popsala Durcová.

Stejné priority s Erasmem sdílí i druhý, o něco méně známý program Evropský sbor solidarity. Ten se zaměřuje především na dobrovolnickou a solidární činnost mladých lidí v zahraničí.

Vysokoškoláci budou s programem Erasmus+ nově moci vyjet do všech států světa. Jejich pobyt může trvat kratší dobu v případě, že ho budou chtít kombinovat i s online výukou.

Související obsah

Vycestovat do zahraničí ale v rámci programu budou moci i mladší žáci od 15 let. Erasmus+ jim totiž umožní dlouhodobé individuální výjezdy. Kromě odborných stáží pak žáci a studenti budou moci vyjet i na soutěže.

Dojít by mělo také na celkové zjednodušení. "Administrace projektů se zjednodušuje a digitalizuje, důraz je kladen i na zelenější způsoby dopravy a podporu zapojení účastníků do občanského života, " dodala Durcová.

Související obsah

Radka Vavroušková z Informačního a komunikačního oddělení Domu zahraniční spolupráce zdůraznila, že ačkoliv se lidem v souvislosti s Erasmem vybaví v první řadě hlavně výjezdy vysokoškolských studentů, v poslední době jsou žádané i jiné projekty: "Velký zájem byl během pandemie o partnerské spolupráce, během kterých různé organizace pracují na určitém tématu – vyvíjí například metodiku nových předmětů. Dají se totiž velice snadno dělat na dálku a online."

Nové možnosti Erasmu zhodnotil i ministr školství Robert Plaga (za ANO). "Žákům a studentům, kterých bude díky navýšení rozpočtu Erasmus+ oproti předchozímu období ještě více, přinášejí tyto programy nové možnosti, a hlavně cenné zkušenosti, které mohou při výměnných pobytech získat," nechal se slyšet ministr.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz