Zahraničí

Volby v Rusku začaly. Očekává se další vítězství Putinovy strany

V Rusku začaly volby do dolní komory parlamentu, startuje se na Dálném východě, pak se postupně podle časových pásem otevírají volební místnosti po celé zemi. Volby potrvají do neděle a očekává se, že je opět ovládne strana Jednotné Rusko napojená na prezidenta Vladimira Putina.

Poloostrov Kamčatka. Osm hodin ráno. Zatímco lidé ve zbytku Ruska v tuhle dobu ještě spí, do volebních místností míří první lidé.

"Věřím, že každý člověk by měl přijít k volbám, vyjádřit svůj občanský postoj a rozhodnout se, komu dá svůj hlas. Ráda bych věřila, že volby alespoň jednou něco ovlivní,“ uvedla tamní volička Kristina.

Že by strana spojená s Vladimirem Putinem přišla o dominanci v parlamentu, se očekávat nedá. Otázkou ale zůstává, jestli přijde o současnou dvoutřetinovou většinu, která jí umožňuje měnit ústavu. Výsledky budou pravděpodobně záviset na volební účasti, která může být kvůli obavám lidí z pandemie nižší.

Aby se předešlo šíření nemoci, rozložily úřady hlasování do tří dnů. Kritici ale namítají, že to může rozšířit prostor pro manipulaci s volebními lístky. Volební komise to ale odmítá. Místnosti prý budou pod neustálým kamerovým dohledem a odevzdané lístky v zabezpečených urnách.

Související obsah

"Proces nahrávání volebních místností bude trvat nepřetržitě po celé tři dny, ve dne i v noci. Záznamy pak budou uchovány nejméně jeden rok," řekla prezidentka volební komise Ella Pamfilová.

Volby se konají po několika měsících tvrdých represí a zásahů proti kritikům současného Kremlu, kterým zároveň není umožněno ve volbách ani kandidovat. Spolupracovníci vězněného opozičního lídra Alexeje Navalného doporučují lidem, aby se spojili a volili opozičního kandidáta, který má největší šanci porazit prokremelské kandidáty.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz