Volební právo

Volby 2021: Kdo může volit?

Volby 2021: Kdo může volit?
Zdroj: TV Nova

Právo volit má v České republice každý občan starší 18 let, který nebyl zbaven svéprávnosti. Volební právo je v Česku založeno na třech principech. Jde o všeobecnost, přímost a rovnost. Dělí se také na aktivní a pasivní.

Právo volit má každý občan České republiky, který nejpozději v den voleb dosáhl věku 18 let. Volební právo mají všichni občané České republiky, bez ohledu na to, zda mají bydliště na území státu či nikoli. Překážkou může být pouze omezení z důvodu ochrany zdraví lidu a zbavení občana způsobilosti k právním úkonům.

Ústavní zásady volebního práva

Všeobecnost – stanovuje, že právo volit mají všichni zletilí občané ČR bez jakýchkoliv omezení týkajících se rasy, barvy pleti, příslušnosti k národu nebo k národnosti, jazyka, pohlaví, náboženství, politického nebo jiného smýšlení, sociálního původu, majetku, rodu nebo jiného postavení.

Rovnost – princip, podle kterého má každý volič jeden hlas a váha všech hlasů je stejná. Toto pravidlo se promítá do praktické konstrukce volebního systému, kdy je vyžadováno, aby jednoho poslance volil stejný nebo téměř stejný počet voličů.

Přímost – volba je prováděna přímo voličem. Právo volit nesmí být žádným způsobem převedeno na jinou osobu. V některých zemích je možné volit v zastoupení (Belgie, Francie, Nizozemsko), kde zastupující volič učiní konkrétní krok, ke kterému je pověřen. V České republice toto možné není.

Související obsah

​Důležitou zásadou je skutečnost, že hlasování probíhá tajně. Z tohoto důvodu voliči chodí za plentu po jednom a nemůžou jít například manželé společně. 

Kromě aktivního volebního práva, které jsme zde popsali, existuje ještě pasivní volební právo. Znamená to, že každý svéprávný občan může nejen volit, ale může být také zvolen. Toto právo pro Poslaneckou sněmovnu vzniká ve věku 21 let a náleží všem občanům s volebním právem aktivním. Pasivní volební právo do Senátu je od 40 let věku. Stejná věková hranice platí pro prezidentské volby.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volební právo

Důležité Události

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz