Zahraničí

Muž se nakazil covidem v lyžařském středisku, rodina se soudí o miliony

Ve Vídni v pátek začal první z dlouhé série soudních procesů v kauze nákazy v oblíbeném lyžařském středisku Ischgl. Právě odtud se měl na začátku jara loňského roku rozšířit nový typ koronaviru do dalších zemí světa.

Více než šest tisíc nakažených z 45 zemí světa. Ischgl, oblíbené středisko milovníků zimních sportů, se loni stalo superohniskem koronavirové nákazy.

U vídeňského soudu v pátek začal proces, ve kterém žaluje rakouské úřady vdova a syn jednoho z lyžařů, jenž se v rakouském resortu nakazil. Po Rakousku žádají odškodnění v přepočtu přes dva a půl milionu korun. Úřady viní z toho, že návštěvníky dostatečně nevarovaly před rizikem nákazy.

"Měly lidem zabránit v odjezdu i příjezdu do celého údolí nebo alespoň vydat varování. To ale úřady neudělaly a mělo to za následek, že 7. a 8. března přijely tisíce lidí, kteří vůbec nevěděli, že jim hrozí nebezpečí," sdělil právní zástupce žalující strany Alexandre Klauser.

Související obsah

​Muž (72) se prý koronavirem nakazil v autobusu během chaotického odjezdu z resortu. Několik týdnů poté zemřel. A právě pozdní zastavení provozu lanovek, autobusů a stravovacích zařízení žalobci také napadají.

"Lyžařské bary zůstaly dokonce ještě potom nějakou dobu otevřené. Zákaz provozu, který byl později vydaný, se dostatečně nekontroloval. Policie to přehlížela a nic nedělala," řekl Klauser.

V pátek zahájený proces je ale jen jedním z mnoha. V následujících dnech a týdnech jich začne dalších 15. První nakažený se v oblíbeném lyžařském středisku objevil na začátku loňského března. O jeho uzavření ale provozovatelé rozhodli až v polovině měsíce. Zřízená vyšetřovací komise už dříve došla k zjištění, že regionální představitelé skutečně jednali příliš pomalu a nezavedli dostatečná protiepidemická opatření.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz