Zahraničí

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí
Zdroj: Profimedia

Pentagon přestal obhajovat útok raketou vypálenou z dronu, který v Afghánistánu v srpnu zabil deset lidí. Dosud Ministerstvo obrany Spojených států amerických tvrdilo, že byl útok proveden správně a měl za úkol zneškodnit teroristy, kteří se chystali zaútočit na kábulské letiště.

Podle agentury AP generál Frank McKenzie v pátek označil útok, který 29. srpna zabil deset civilistů, z toho sedm dětí, za "tragickou chybu". Za tu se omluvil a oznámil, že Spojené státy zvažují zaplacení reparací rodinám obětí. Prohlásil, že rozhodnutí zaútočit na bílou Toyotu Corollu bylo učiněno v "upřímné víře" v to, že její posádka představovala hrozbu pro americké jednotky na kábulském letišti. Americká armáda auto sledovala asi osm hodin a věřila, že veze v kufru výbušniny.

S rychlým nástupem Tálibánu v Afghánistánu musely americké jednotky evakuovat více než 120 tisíc civilistů z kábulského letiště, a to pod téměř neustálou hrozbou útoku Islámského státu. McKenzie, který na americké vojenské operace v Aghánistánu a evakuace z Kábulu dohlížel, vyjádřil rodině a přátelům obětí soustrast.

"Nyní jsem přesvědčený, že při útoku bylo tragicky zabito až deset civilistů, včetně sedmi dětí," řekl McKenzie. "Také nyní soudíme, že je nepravděpodobné, že by vozidlo a oběti byli nějak spojeni se skupinou ISIS-K nebo že by byli hrozbou pro ozbrojené síly Spojených států," dodal.

Související obsah

​Generál Mark Milley dva dny po útoku tvrdil, že útok byl „oprávněný“ a že alespoň jeden ze zabitých patřil k afghánské odnoži Islámského státu, která zabila 169 afghánských civilistů a 13 členů amerických ozbrojených sil při sebevražedném atentátu na kábulském letišti. 

Zemari Ahmadí, řidič vozidla, který byl při útoku zabit, pracoval pro americkou nevládní organizací a podle svého bratra nemá s ISIS-K nic společného. Média už po útoku vyjádřila pochybnosti nad tvrzením Pentagonu, že byl útok proveden správně a že by někdo z obětí byl hrozbou. Hned zjistila, že muž byl humanitárním pracovníkem a poukázala i na nedostatek důkazů, které by prokazovaly, že v autě byly výbušniny.

art, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz