Zajímavosti

Vakcína proti covidu z vlastní zahrady: Vědci zkoumají budoucnost očkování

Vakcína proti covidu z vlastní zahrady: Vědci zkoumají budoucnost očkování
Zdroj: Thinkstockphotos

Vědci z Kalifornské univerzity v Riverside se ve spolupráci s dalšími akademiky z jiných amerických vysokých škol začali zabývat budoucností očkovacích látek. Mají totiž za to, že vakcíny by se možná daly aplikovat i jiným způsobem než bolestivým vpichem.

Injekční vakcíny by mohly být minulostí. Novou technologii očkování totiž začali testovat vědci z Kalifornské univerzity v Riverside. Podle nich bychom si v budoucnu mohli vakcínu vypěstovat sami, na vlastní zahradě.

Vakcíny proti covidu-19 od firem Moderna či Pfizer/BioNTech patří mezi takzvané mRNA vakcíny. Ty fungují tak, že lidské buňky učí rozpoznávat a chránit před infekčními chorobami.

Související obsah

Cílem projektu je ale ukázat, že DNA obsahující stejné mRNA jako vakcíny proti koronaviru se může replikovat, neboli kopírovat v části rostlinných buněk. Například špenát nebo salát by tedy mohly produkovat tolik mRNA, že by se mohly stát konkurencí dosavadním injekčním vakcínám.

"V ideálním případě by jedna rostlina produkovala dostatek mRNA k naočkování jednoho člověka," vysvětlil vedoucí výzkumu Juan Pablo Giraldo, docent na katedře botaniky Kalifornské univerzity v Riverside. Vakcínu by tak lidé ve formě salátu nebo špenátu mohli rovnou sníst.

Na projekt akademici od Národní vědecké nadace získali 500 tisíc dolarů, v přepočtu 10,8 milionů korun. Největší výzvou pro ně zatím je skladování. Nová technologie totiž musí být udržována v chladu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz