Domácí

Statisícové bonusy a téměř milion korun na bydlení. Kraj chce nalákat nové lékaře

Jihočeský kraj se snaží do malých měst a vesnic přivést nové praktické lékaře. A motivovat je chce finančním bonusem a téměř milionovým příspěvkem na bydlení. Podobný program před časem představil i Karlovarský kraj. Ale zatím bez většího úspěchu.

Jihočeský kraj chce praktiky motivovat finančními bonusy. Hodlá prý zajistit dostatek ordinací pro všechny obyvatele. "Chceme tím dát najevo, že by všichni praktici neměli chtít ordinaci v Praze, ale že by měli vyrazit do nějakého regionu," sdělil Martin Kuba (SPOLU), hejtman Jihočeského kraje za ODS.

Právě finanční rozdíly mezi obcí a velkým městem jsou jedním z důvodů, proč se lékaři do krajů příliš nehrnou. "Na tu ordinační dobu, kterou tady mám, je ten výdělek dostačující. Neříkám ale, že to je dostačující na to, abych tady mohl být, abych se tím uživil. Ještě pracuji jako praktický lékař někde jinde, to znamená, jsem ve dvou ordinacích," přiznal praktický lékař z Jistebnice Jindřich Cícha.

​V kraji chybí několik desítek stomatologů a praktických lékařů pro děti a dospělé. "Určitě Jihočeský kraj nepatří k těm s největšími problémy, ale přesto ten projekt vítáme jako velmi přínosný," řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

​Kraj chce nové lékaře motivovat finančním bonusem 600 tisíc korun a také podporou na bydlení ve výši 900 tisíc korun. Podmínkou je práce v ordinaci po dobu nejméně pěti let. "Pokud tu chceme chytré a vzdělané lidi, tak se tu musí mít nejen ekonomicky dobře, ale také musí vědět, že žijí v hezkém prostředí, že tady jejich děti najdou kvalitní školy, že tady mohou sportovat a rozvíjet se, že tady prožijí spokojený život," vysvětlil Kuba.

Související obsah

Podobný dotační program v červnu spustil také Karlovarský kraj. Mezi obce, kde akutně chybí praktičtí lékaři, rozdělí jeden milion korun. Zájem ale zatím velký není, O podporu požádal jen Bečov nad Teplou, na nového lékaře dostane 400 tisíc korun.

Podobné dotace už před pěti lety vyhlásilo také ministerstvo zdravotnictví. Každý z nich může získat až půl milionu korun na vybavení a zařízení ordinace a platy zdravotnického personálu," prohlašoval tehdejší mluvčí Ladislav Šticha.

Ministerstvo tehdy očekávalo velký zájem a na program vyčlenilo pět milionů korun. Nakonec se ale během dvou let o dotaci přihlásili pouze čtyři praktičtí lékaři. 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz