Domácí

Tři dny před volbami. Vláda chce v říjnu svolat mimořádnou schůzi

Vláda se v pondělí odpoledne sešla k pravidelnému jednání. Šlo o jednu z jejích posledních schůzek ve stávajícím složení. Do voleb chce stihnout ještě řadu věcí. Tři dny před volbami by chtěla svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny.

Vláda se na jednání například shodla na tom, že podporuje návrh na zmrazení platů politiků. Chtěla by k tomu stihnout ještě před volbami svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. "V návrhu máme datum 5. října," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Konala by se tak jen tři dny před sněmovními volbami. Pokud by se současná pravidla pro odměny ústavních činitelů nezměnila, tak od roku 2022 vzrostou platy politiků o šest procent.

Vláda v pondělí také schválila uvolnění dodatečných 300 milionů korun na filmové pobídky pro rok 2021. "Peníze budou převedeny z vládní rozpočtové rezervy do kapitoly ministerstva kultury, a to účelově pro Státní fond kinematografie," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

"Peníze pro filmové pobídky se naší ekonomice bohatě vrátí. S filmovým průmyslem je spojeno ubytování, stravování a umělecká řemesla, kterým tak pomůžeme po covidové pandemii. Celkem jsme v letech 2018 až 2020 přilákali filmové projekty částkou 1,13 miliardy korun," dodala Schillerová.

Kabinet také schválil pomoc pro Afghánistán ve výši 75 milionů. "Cílem je zmírnit humanitární krizi a zabránit nelegální migraci. S našimi zahraničními partnery děláme maximum, aby pomoc nebyla zneužita a šla přímo potřebným lidem v Afghánistánu," uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

V pondělí dopoledne proběhlo také zasedání Rady hospodářské a sociální dohody, neboli tripartity. Tématem jednání byl návrh státního rozpočtu pro příští rok a především také zvyšování platů zaměstnanců. Odbory a ČSSD požadují zvýšení mezd všem zaměstnancům ve veřejném sektoru o 3 tisíce korun. Hnutí ANO preferuje navýšení o 1 400 korun. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) se jednání o tomto problému v pondělí nikam neposunulo. 

Související obsah

Vláda do 30. září bude muset ještě odevzdat schválený návrh státní rozpočtu. Schvalovat ho ovšem bude Sněmovna už v novém složení. Na pondělním programu jednání ale vláda rozpočet nemá.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz