Koronavirus

Někteří Češi se už mohou přihlásit na třetí dávku. NÁVOD, jak na to

Lidé s ukončeným očkováním se už mohou registrovat na třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Zatím se to týká necelých osmi tisíc lidí, kteří byli očkovaní začátkem roku, postupně ale SMS zprávy budou chodit dalším. V článku se dozvíte, komu je posilovací dávka nejvíce doporučovaná, a jak postupovat, pokud máte o třetí dávku zájem.

Kdy mohu dostat třetí dávku vakcíny?

Registrace na třetí dávku vakcíny proti covidu-19 se spustila v pondělí 20. září. Prozatím se to ale týká jen malého množství lidí, kteří byli očkovaní jako první. Přeočkování je podle podmínek ministerstva zdravotnictví možné až po uplynutí osmi měsíců od druhé dávky (případně od první dávky, pokud se jedná o jednodávkovou vakcínu Janssen).

První SMS zprávy, které upozorní na možnost se nechat přeočkovat, dostane necelých osm tisíc lidí z řad zdravotníků a seniorů starších 80 let, kterým se otevřelo očkování už v lednu letošního roku. Pokud někdo dostal druhou dávku například v červnu, na třetí bude moci jít příští rok v únoru.

Související obsah

​Komu je třetí dávka určena?

Všem, kdo o ni mají zájem a chtějí si zvýšit svou ochranu proti covidu-19. Primárně se nicméně doporučuje lidem s poruchami imunity, chronickými onemocněními, seniorům starším 60 let, zdravotníkům a pracovníkům v zařízeních sociální péče (domovy důchodů apod.). Posilovací dávka je dobrovolná a je hrazená zdravotní pojišťovnou.

Jak se mohu přihlásit?

V den, kdy uplyne osm měsíců od poslední dávky, vám přijde SMS zpráva nebo e-mail, který upozorní na možnost se registrovat na posilující dávku. Registrovat se je možné tradičně na stránkách Centrálního rezervačního systému, postup je stejný jako u předchozích dávek.

Zadáte své telefonní číslo a po obdržení pinu vyplníte údaje, jako je telefon, číslo pojištěnce a jméno a příjmení. Zbytek se vyplní automaticky po ztotožnění. Poté si vyberete očkovací místo, dokončíte registraci a vyčkáte na PIN2, díky kterému si budete moci zarezervovat termín.

Druhou možností, pokud nechcete rezervaci přes Centrální rezervační systém, jsou praktičtí lékaři. Jednoduše zavoláte svému lékaři a domluvíte se s ním.​

Související obsah

​Využít můžete také očkovací místa, kde se vakcíny podávají bez předchozí registrace a rezervace. Poslední možností je zavolat na linku 1221.

Jakou vakcínu dostanu?

Přeočkovávat se bude pouze mRNA vakcínami, tedy Comirnaty od Pfizer/BioNTech a Spikevax od Moderny. Lidé, kteří byli naočkovaní například látkou od AstraZeneky, dostanou také buď Comirnaty, nebo Spikevax. Ti, kteří první dvě dávky měli od Pfizer/BioNTech, budou prioritně přeočkovaní opět vakcínou Comirnaty.

Bude mi očkování platit, i když se rozhodnu odmítnout třetí dávku?

Ano, platnost certifikátu se nijak nemění. Podmínky jsou stále stejné, tzn. certifikát je platný 14 dní po druhé dávce (u vakcíny Janssen po první dávce). "Jen pokud jedete do zahraničí, zjistěte si podmínky uznávání očkování v dané zemi," doporučuje ministerstvo zdravotnictví.

U lidí, kteří mají ukončené očkování a prodělali covid, není podle ministerstva třetí dávka nutná:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz