Vakcína

Očkování proti covidu i u mladších dětí? Výrobce zjistil, jak u nich funguje vakcína

Očkování proti covidu i u mladších dětí? Výrobce zjistil, jak u nich funguje vakcína
Zdroj: Getty Images

Společnosti Pfizer a BioNTech v pondělí ráno zveřejnily závěry studie účinnosti dvoudávkové vakcíny u dětí ve věku 5 až 11 let. Výsledky jsou pozitivní, očkování je podle odborníků pro děti bezpečné a vytváří silnou imunitní odpověď. Studie je prvním krokem k tomu, aby vakcína byla schválena i pro děti.

Druhá fáze testování účinnosti vakcíny proti covid-19 od Pfizer/BioNTech je u konce. Data zatím nebyla nikde zveřejněna, ale její závěry už společnosti nastínily v tiskové zprávě. Jedná se o první takové výsledky pro věkovou skupinu 5 až 11 let. 

"Toužíme rozšířit ochranu poskytovanou očkovací látkou na tuto mladší populaci, zvláště když sledujeme šíření varianty delta a podstatné ohrožení, které pro děti představuje," řekl Albert Bourla, předseda představenstva a generální ředitel Pfizeru.

Související obsah

Celkem 2268 účastníků ze zkoumané věkové skupiny se naočkovalo dvěma dávkami vakcíny s 21denním odstupem. Na rozdíl od starších lidí jim ale byla podána menší dávka. "Dávka 10 mikrogramů byla pečlivě vybrána jako preferovaná dávka pro bezpečnost, snášenlivost a schopnost vyvolat odpověď," uvedl Pfizer ve zprávě.

Imunitní reakce dětí byly měřeny podle hladiny neutralizačních protilátek v jejich krvi a srovnáním s hladinami u skupiny ve věku 16 až 25 let. Těm byla podávána dávka 30 mikrogramů. Společnost Pfizer uvedla, že množství protilátek v krvi bylo srovnatelné se staršími lidmi, kteří dostali větší dávku.

"Vakcína byla dobře tolerována a vedlejší účinky byly obecně srovnatelné s těmi, které jsme pozorovali u starších účastníků," informoval Pfizer. Podle CNN mluvčí Pfizeru potvrdil, že se nejednalo o srdeční záněty, které jsou spojovány s vakcínami mRNA.

"Jsme potěšeni, že můžeme před zahájením zimní sezóny předložit údaje regulačním úřadům pro tuto skupinu dětí školního věku," uvedl v prohlášení firem generální ředitel společnosti BioNTech Ugur Sahin.

Společnosti nyní výsledky předloží americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), Evropské lékové agentuře (EMA) a dalším regulační orgánům. V USA očekávají povolení nouzového použití vakcíny. Mezitím plánují shromažďovat další údaje o bezpečnosti a účinnosti. Zároveň také testují vakcíny u dětí ve věku od dvou do pěti let a od šesti měsíců do dvou let. Výsledky by měly být známé do konce roku.

Covid nevymýtíme, stane se běžnou nemocí, tvrdí lékař. Podívejte se:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz