Domácí

Kuřáci si opět připlatí. Tabákové výrobky čeká přísnější danění

Kuřáci si opět připlatí. Tabákové výrobky čeká přísnější danění
Zdroj: Getty Images

Evropská komise připravuje novou tabákovou legislativu. Chystá se zpřísnit jejich danění, edukovat spotřebitele a snížit počet kuřáků v Evropské unii na minimum. Zajistit to má revize směrnice o tabákových výrobcích.

Kuřáci zřejmě mohou brzy očekávat zdražení svých oblíbených výrobků. Směrnice, která podléhá zdanění tabákových výrobků, se naposledy měnila v roce 2011. Evropská komise ji právě zkoumá a letos či na počátku příštího roku by měla předložit její revizi. Zatím není jasné, jak bude danit nové tabákové výrobky, jako jsou elektronické cigarety nebo zahřívaný tabák. Je ale skoro jisté, že danění bude přísnější než doposud.

"Komise je odhodlaná zajistit, aby pravidla Evropské unie týkající se zdanění tabáku a alkoholu současně splňovala dva cíle: chránit veřejné zdraví a podporovat veřejné finance," napsala redakci TN.cz Jitka Mikulášová za Zastoupení Evropské komise v České republice.

Související obsah

Společnost Philip Morris, jeden z největších prodejců tabákových výrobků, považuje zvyšování daní za přirozené. "Stávající minimální sazby spotřebních daní z tabáku platí v EU od roku 2014 a je tedy zřejmé, že by měly být po nějaké době valorizovány, stejně jako jsou postupně zvyšovány sazby daně i v České republice. Z našeho pohledu je důležité, aby daňová politika poskytovala dostatečnou předvídatelnost hospodářského prostředí a současně motivovala výrobce a spotřebitele k přechodu na méně škodlivé alternativy," uvedl za společnost pro redakci TN.cz Petr Šebka.

Podle prodejce tabáku by sazby daní jednotlivých výrobků měly odpovídat jejich škodlivosti. "Nejvíce by měly být zdaněny cigarety. Sazby by měly být zvyšovány pravidelně a postupně. Stát by se měl vyvarovat prudkých výkyvů, které mohou podnítit kriminální aktivitu a nákup na černém trhu," uvedl Šebka. Podle něj by měly být adekvátně daněny i nové výrobky podle jejich škodlivosti.

Související obsah

Firma si ale netroufá odhadnout, jak by se přísnější danění mohlo promítnout do cen výrobků. "Takový odhad neexistuje," uvedla společnost. O dopadech na ceny nechce spekulovat ani další prodejce tabákových výrobků British American Tobacco (BAT). "Návrh zatím žádné konkrétní sazby neuvádí. BAT obecně podporuje zvyšování spotřebních daní, ale to by mělo být postupné a v menších krocích. Rozhodně není v zájmu nikoho, abychom se opět dostali do situace, kdy po loňském skokovém zvýšení spotřebních daní zůstávají příjmy státního rozpočtu daleko za očekáváním a lidé hledají levnější alternativy a přecházejí na černý trh," uvedl za British American Tobacco Tomáš Tesař.

Podle zpravodajského serveru tvnoviny.sk by měly zdražit nejen klasické cigarety, ale právě i jejich alternativy. Kuřáci si tak připlatí i za nahřívaný tabák či e-cigarety. Na Slovensku by podle serveru měla krabička cigaret zdražit v dalším roce o 20 centů a v roce 2023 o dalších 20.

Česká republika podle ministerstva financí nemá problémy s plněním závazků vůči Evropské unii. "Připomínáme, že schválený harmonogram dalšího navyšování sazeb spotřební daně z tabákových a zahřívaných tabákových výrobků navíc počítá s dalším navyšováním sazeb v České republice i v letech 2022 a 2023," napsala redakci Anna Vasko za ministerstvo financí.

Související obsah

Členské státy Evropské unie před sebou mají ještě řadu jednání. Velkým tématem bude sjednocení přístupu ke zdanění. "Česká republika bude na jednáních podporovat dosažení harmonizace v této oblasti. Výsledek je obtížné předjímat, neboť pozice států budou známy až při projednávání legislativního návrhu," uvedla Vasko.

Ministerstvo financí souhlasí s tím, aby při nastavení minimálních sazeb daně byla zohledněna i míra škodlivosti inovativních výrobků. "Česká republika bude v každém případě prosazovat, aby sjednaná výše EU minimálních sazeb v rámci této směrnice byla jak v případě tradičních, tak i inovativních výrobků nastavena na  „přiměřené“ úrovni, aby dostatečně odrazovala uživatele od jejich nákupu a současně nepředstavovala riziko nekontrolovatelného zvýšení nezákonného obchodu na trhu," napsala Vasko.

Zvyšování cen cigaret podle České asociace adiktologů patří k nejúčinnějším opatřením pro snižování kouření. "Potvrzují to jak výzkumy, tak zkušenosti z jiných zemí. Důležité je ale zavádět také další opatření, jako jsou zdravotní varování na krabičkách, omezení reklamy na tabák, omezení dostupnosti (prodeje), prevence a podpora odvykaní," uvedla za asociaci Anna Volfová.

Evropská komise postupuje podle dokumentu Plán boje proti rakovině, ve kterém zveřejnila poměrně ambiciózní cíle. Do konce dekády by chtěla, aby kouřilo už jen 5 procent Evropanů. V současnosti je v evropské populaci okolo 25 procent kuřáků. V Evropě by tak měla vzniknout "beztabáková generace".

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz