Svět

Pusťte nás do New Yorku! Tálibán chce poslat ministra na Valné shromáždění OSN

Radikální hnutí Tálibán, které před měsícem ovládlo Afghánistán, chce upevnit svoji mezinárodní pozici. Dopisem požádalo Organizaci spojených národů, aby zástupce hnutí mohl vystoupit na Valném shromáždění OSN. Chce také vyměnit svého velvyslance při OSN.

Hnutí Tálibán požádalo, aby na jednání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN), které se koná v New Yorku, mohl vystoupit nový afghánský ministr zahraničí Amir Khan Mutaqi, uvedla stanice BBC. Na Valném shromáždění vystupují prezidenti, předsedové vlád či ministři zahraničí členských států OSN. Vystoupil například americký prezident Joe Biden, Česko zastupuje ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

Tálibán také žádá o výměnu afghánského vyslance při OSN. V dopise uvedl, že stávající vyslanec Ghulam Isaczai údajně "už nezastupuje Afghánistán". Než se orgán rozhodne, Isaczai zůstane ve funkci.

"Isaczaiova mise je považována za ukončenou a už nereprezentuje Afghánistán," uvedl v dopise Tálibán.

Pokud by byl jmenován nový vyslanec při OSN, znamenalo by to pro Tálibán důležitý krok ve snaze získat mezinárodní uznání.

António Guterres, generální tajemník OSN, uvedl, že touha Tálibánu získat zahraniční uznání je pro další země nadějí, jak Tálibán přimět respektovat lidská práva a usilovat o dodržování práv, zejména žen.

Související obsah

Devítičlenný akreditační výbor OSN musí žádosti nejdříve projednat. Zasedají v něm například USA, Rusko a Čína.

Není však jisté, zda se orgán sejde před koncem jednání Valného shromáždění v pondělí a umožní vystoupení zástupce Tálibánu, připomíná agentura Reuters. Výbor se obvykle schází v říjnu nebo v listopadu.

Dalšími členy výboru jsou Bahamy, Bhútán, Chile, Namibie, Sierra Leone a Švédsko.

Když Tálibán vládl naposledy v letech 1996 až 2001, také se snažil jmenovat svého diplomata při OSN. Výbor ale rozhodnutí neustále oddaloval a kvůli tomu při OSN Afghánistán zastupoval diplomat jmenovaný předchozí vládou.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz