Zajímavosti

Asteroid o velikosti mrakodrapu se blíží k Zemi. Proletí kolem ve středu

Asteroid o velikosti mrakodrapu se blíží k Zemi. Proletí kolem ve středu
Zdroj: Getty Images

O prvním podzimním dni se k Zemi přiblíží vesmírný poutník. Je jím asteroid 2021 NY1, jehož velikost se odhaduje na 130 až 300 metrů a který vesmírem cestuje rychlostí 27krát větší, než je rychlost zvuku. Přestože pro naši planetu nepředstavuje hrozbu, patří mezi tzv. blízkozemní objekty, které NASA bedlivě sleduje.

Asteroid 2021 NY1 byl, jak napovídá jeho jméno, objeven začátkem tohoto roku. Jeho vesmírné putování vede i kolem naší planety, ke které se přiblíží na vzdálenost zhruba 1,5 milionu kilometrů, uvádí web Livescience.com.

Proletí kolem Země ve středu, na kterou letos vyšel začátek podzimní rovnodennosti, a to rychlostí necelých 34 tisíc kilometrů za hodinu. Jedná se o zhruba 27násobek rychlosti zvuku. 

Pro naši planetu nepředstavuje žádné nebezpečí. Přestože patří mezi tělesa, která Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) řadí mezi tzv. blízkozemní objekty, stále bude od Země čtyřikrát dál než Měsíc.

Související obsah

​Mezi blízkozemní objekty patří všechny asteroidy, které obíhají kolem Slunce ve vzdálenosti do 190 milionů kilometrů. "Jsou to komety a asteroidy, které byly vtáhnuty gravitací blízkých planet na oběžné dráhy, které jim umožnily se dostat do sousedství Země," vysvětlila NASA.

Sleduje je proto, že v budoucnu jim cestu může zkřížit právě i Země. Asteroid 2021 NY1 není žádný drobeček, astronomové jeho průměr odhadují na 130 až 300 metrů, což odpovídá výšce 30patrové až 80patrové budovy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz