Zahraničí

Afghánistán je krok od humanitární katastrofy. Zdravotnický systém kolabuje

Afghánistán je krok od humanitární katastrofy. Zdravotnický systém kolabuje
Zdroj: Profimedia

Afghánský zdravotnický systém je na pokraji kolapsu. Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že pokud se neučiní příslušné kroky, zemi hrozí humanitární katastrofa.

Nad sedmým nejchudším státem světa převzalo hnutí Tálibán moc v polovině srpna. To však přineslo velkou řadu problémů. "Afghánský zdravotnický systém je na pokraji kolapsu. Pokud se nepřijmou příslušná opatření, země bude čelit bezprostřední humanitární katastrofě," varoval ve středu šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus spolu s regionálním ředitelem Ahmadem Manzarím.

Po ovládnutí země Tálibánem totiž Afghánistán přišel o peníze z humanitární pomoci, tisícovka zdravotnických zařízení tak nemá finanční prostředky na platy zaměstnanců. "Mnoho z těchto zařízení omezilo provoz, nebo se úplně zavřelo a donutilo provozovatele rozhodovat o tom, koho zachrání a koho nechají zemřít," popsala situaci WHO.

Související obsah

V zemi tak aktuálně funguje pouze 17 % zdravotnických zařízení. Do práce chodí méně zdravotníků a nemocnicím se vyhýbají také pacienti. Navíc se zavřelo také devět z 37 klinik pro léčbu koronaviru, méně se nejen očkuje, ale také testuje.

Přibývá navíc lidí se spalničkami. Pracovníci ze Světové zdravotnické organizace jsou proto připraveni chodit od domu k domu po celé zemi a očkovat lidi proti obrně, která je v zemi rozšířená, spalničkám a koronaviru.

Tálibánci omezují práva žen. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz