Zahraničí

Výstřely, bičování žen kabely, zatýkání novinářů. Svědci popsali vládu Tálibánců

Tálibán navzdory slibům porušuje lidská práva. Podle dostupných informací hnutí v Afghánistánu potlačuje nenásilné protesty obyvatel a ženám nařizuje zůstat zahalené a v izolaci. Zastrašování a násilí v ulicích prý pokračuje. Radikálové informace popírají a stále tvrdí, že se změnili.

Naděje, která zmizela. Tak by se dala popsat situace obyvatel Afghánistánu. Hnutí Tálibán slibovalo dodržování lidských práv. Realita prý tomu ale neodpovídá.

"Nechtějí mě, protože jsem žena. Nemám právo vyjít ze svého domu bez doprovodu muže. Proč? Protože tu panuje nerovnost. Nemám stejná práva jako muž. Jsem pro ně nic," stěžovala si jedna z afghánských žen.

Davy rozháněné pomocí výstřelů, bičování žen kabely a zatýkání novinářů. To jsou informace od svědků z ulic Afghánistánu. Demonstrace jsou radikály násilně potlačovány a afghánští novináři o tom nemohou informovat. Lidskoprávní organizace bijí na poplach. 

Související obsah

"Je možné, že příště přijdu o život, protože Tálibán nemá slitování s novináři, dětmi, ženami, s nikým. Dělají si, co chtějí. Umí jen zabíjet a šířit nenávist," popsal zraněný novinář Taqi Daryabi.

​Za své dřívější vlády v letech 1996 až 2001 Tálibánci prosazovali přísné islámské právo šaría. Ženy nemohly chodit do školy a až na výjimky ani do práce. Na denním pořádku bylo bičování či popravy. Lidé, kteří tento režim pamatují, hledí na sliby hnutí skepticky. 

"Naše chování je nyní velmi spořádané. Hodně jsme se změnili. Jsme zdvořilí a naše zvyky jsou dobré," přesvědčoval bojovník Tálibánu Háfíz Sultan Ahmed.

Podle OSN jsou v Afghánistánu vystaveny nebezpečí násilí a útlaku aktuálně především ženy. Řízení země bylo svěřeno výhradně mužům. Ženám nová afghánská vláda přiznala některá práva. Studovat a pracovat mohou, ale jen odloučeně od mužů a v souladu s islámským právem. 

Sportování mají ženy zakázané. Ty, které se mu věnovaly, čelí výhrůžkám a mnoho z nich ze země uteklo. Před vládou radikálů se podařilo uprchnout i tamním juniorským fotbalistkám. Těm vydal Pákistán humanitární víza, díky tomu mohly i s rodinami přejít hranice do bezpečí.

Tereza Masopustová, lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz