Zahraničí

Evropské země staví zdi na hranicích. Chtějí zabránit migraci

Zeď na hranicích Maďarska se Srbskem není jediným příkladem snahy, jak za každou cenu zabránit přílivu migrantů. Například Spojené státy americké stavěly za Donalda Trumpa zeď na hranicích s Mexikem a ploty proti migrantům vznikají prakticky po celé Evropě.

Berlínská zeď se řítí k zemi a s ní padá i železná opona. Píše se rok 1989 a svět věří, že ploty a ostnaté dráty na hranicích patří minulosti. Dnes to ale vypadá, že se situace v trochu jiné podobě opakuje. Příčinou je neúnosná míra nelegální migrace z chudých zemí a válečných zón.

"Postavím obrovskou zeď na našich jižních hranicích a donutím Mexiko, aby za ni zaplatilo." Tímhle prohlášením vyvolal Donald Trump v roce 2017 zděšení. Za snahu ukončit příliv přistěhovalců z Mexika si vysloužil kritiku a vlnu protestů.

Související obsah

"Zeď není odpověď vůbec na nic, jen vysílá nenávistný vzkaz," pronesl ředitel organizace pro lidská práva Border Angels Enrique Morones.

V Bílém domě sedí už devět měsíců Joe Biden a ani on zeď bourat nechce. Fyzická obrana před nelegální migrací je tématem i v Evropě. Plot, za který bylo ještě nedávno západem ostře kritizováno Maďarsko, se teď staví v Litvě i v Polsku.

"Jen během srpna se z Běloruska pokusilo přejít polské hranice, tedy i hranice Evropské unie, okolo 3000 lidí," řekl polský ministr vnitra Mariusz Kamiński.

Ploty mající zastavit vlnu uprchlíků z Asie už stojí v Řecku, podobným způsobem se proti přistěhovalcům brání i španělská enkláva Ceuta v severní Africe. Kritiku kvůli rozdělovací zdi si užilo i Česko. Velké pozornosti se v roce 1998 dočkala stavba, která měla v Ústí nad Labem ohradit domy sociálně vyloučených lidí. Plot ale na nátlak strážců lidských práv i české vlády z Matiční velmi brzy zmizel.

Podle politiků je třeba bránit i hranice Česka. Jakým způsobem by to provedli, se dozvíte v reportáži:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Jičínsku se srazilo nákladní auto s osobákem. Dva lidé zemřeli

Na silnici č. 16 se u Holína na Jičínsku v pátek večer srazilo nákladní auto s osobním. Při vážné nehodě zemřeli podle policejní mluvčí Elišky Majerové dva lidé. Příčinu a okolnosti nehody policie vyšetřuje. Silnice je uzavřená.

Píše se na Deník.cz