Naše Česko

Češi se stále bojí migrantů, chtějí řešit klima. Pandemii podle nich EU zvládla

Češi se stále bojí migrantů, chtějí řešit klima. Pandemii podle nich EU zvládla
Zdroj: Profimedia, Getty Images

Nejpalčivějšími celoevropskými tématy jsou pandemie covidu-19, změna klimatu nebo migrace. Zatímco z uprchlíků mají Češi pořád strach, odmítačů globálního oteplování mezi nimi ubývá. A s koronavirem by se bez Evropské unie naše země vypořádala hůř. Vyplývá to ze studie agentury STEM a institutu EUROPEUM.

Evropská unie podle Čech​ů koronavirovou pandemii přežila. Ře​šení zdaleka nebylo ideální, ale v boji s covidem-19 nakonec sedmadvacítka docela obstála. Ukázala to studie, na které agentura STEM a institut EUROPEUM pracovaly dva roky.

"EU vyšla z pandemie v očích veřejnosti nakonec bez trvalých šrámů. Důvěra v EU sice dočasně poklesla, ale to zapříčinila z větší části celková frustrace společnosti z tohoto výjimečného období. EU podle Čechů nezazářila. Ale pro ty, kteří hrozby covid-19 berou vážně, byla velkým přínosem při zajištění vakcín," uvedl STEM.

Že by Česko bez unijní pomoci nezvládlo lépe očkovat, si myslí 55 procent respondentů. Většina lidí také pokládá za důležité ekonomický přínos členství v EU, o konkrétních programech ale ví málokdo. Evropský fond obnovy, z nějž do Česka zamíří přes 180 miliard, zná pouze 20 procent lidí. Veřejnost je navíc přesvědčená, že evropské peníze nejvíce ohrožuje korupce.

Zdroj: STEM

Související obsah

​Klimatickou krizi chceme řešit

Mezi nejdůležitější témata patří i klimatická krize, o jejíž možná řešení se postupně začíná zajímat čím dál více Čechů. Názorové proudy jsou ale roztříštěné a debata se ještě nevede na politické úrovni.

"Podíl těch, kteří odmítají vědecké teorie ke globálnímu oteplování, je minimální. V čem jsme nejednotní, je otázka, jak problém změny klimatu řešit. V tomto se nacházíme v podstatě v bodě nula. Tato debata se může zvrátit kamkoliv," zjistila studie STEM.

Uhlíkové neutralitě Česka do roku 2050 překvapivě nejvíc fandí lidé, kteří mají vlažný vztah k Evropské unii. A opatření, která k neutralitě povedou, dokonce schvaluje 75 procent odpůrců členství v sedmadvacítce.

Zdroj: STEM

​Čechům v souvislosti s klimatickou krizí záleží především na tuzemské přírodě. "Část společnosti je ale přesvědčena, že lze zachraňovat jedno bez druhého. Pokud se bude více mluvit o daních a elektromobilech než o kůrovci a suchu, potom může veřejnost snadno dojít k názoru, že boj proti změnám klimatu je veden nesmyslně," dodává agentura.

Související obsah

Obavy, že opatření na záchranu planety negativně dopadnou na jejich peněženky, Češi příliš nemají. Pouze 32 procent má strach, že se kvůli tomu zhorší ekonomická situace jejich domácností.

Strach z migrace neopadá

Přestože evropská migrační krize vyvrcholila v roce 2015, i po šesti letech je pro Čechy palčivým tématem a podle studie se migrantů pořád bojí. "Situace se v EU velmi změnila. Na stole už není povinné přijímání žadatelů o azyl – státy přitom stále měly možnost žadatele zkontrolovat a odmítnout – ale mluví se o jiných formách pomoci nejvíce zasaženým zemím, jako je Itálie, Řecko nebo Španělsko," podotýká STEM.

Češi pomoc zmíněným státům s repatriacemi neúspěšných žadatelů o azyl podporují, pro jich je rovných 83 procent. "Je potřeba tato data brát opatrně, protože o návrhu veřejnost mnoho neví a politici o něm zatím nemluví," upozorňuje studie.

Související obsah

​Evropská unie by podle Čechů měla dávat více peněz na ochranu vnějších hranic. Rozpočet agentury Frontex, která se o unijní hranice stará, by zvýšilo 71 procent Čechů.

Reforma Unie je nezbytná

Evropskou unii je podle Čechů nutné reformovat. Po zásadních reformách volá 47 procent veřejnosti, pouze 17 procent se ale domnívá, že se to stihne včas. Pouze drobné úpravy by stačily 25 procentům Čechů a 7 procent je přesvědčených, že sedmadvacítka žádné změny nepotřebuje.

"Polovina populace si myslí, že by EU měla mít do budoucna větší vliv ve světě. Přestože největší podporu má růst vlivu mezi jejími příznivci, i mezi odpůrci je 40 % těch, kteří by si přáli posílení vlivu EU do budoucna. Posílení vlivu EU si přejí více voliči proevropských stran a lidé s vyšším vzděláním," uvádí studie STEM.

Evropská unie má problémy i s vnitropolitickým vývojem některých členských států, její orgány pravidelně kritizují vlády Maďarska a Polska. Bývalý předseda Evropské rady Donald Tusk v pátek dokonce prohlásil, že kroky polské vlády mohou vést k brzkému vystoupení země z EU.

Související obsah

​O nemožnosti reformovat EU je přesvědčených 21 procent Čechů, kteří by zároveň přivítali vystoupení ze sedmadvacítky.

Zdroj: STEM
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Píše se na Deník.cz