Domácí

Vrchní státní zastupitelství: Šaroch v kauze Čapí hnízdo chyboval

Vrchní státní zastupitelství v Praze dokončilo dohledovou prověrku nad kauzou Čapí hnízdo a ve čtvrtek zveřejnilo svoje závěry. Podle nich měl dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybit, protože nereagoval bezodkladně na nové informace v případu.

Kontrola práce státního zástupce Jaroslava Šarocha na kauze Čapí hnízdo je u konce. "V rámci dohledového přezkumu bylo zjištěno pochybení dozorového státního zástupce Městského státního zastupitelství v Praze, který bezodkladně, jak je jeho povinností, nereagoval na nové informace týkající se možného výslechu svědků. Tímto pochybením dozorového státního zástupce pak došlo ke vzniku průtahů v trestním řízení," uvedla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová v oficiálním vyjádření.

Bradáčová také městské státní zastupitelství vyzvala, aby na pochybení reagovalo a přijalo účinné opatření tak, aby se to už v budoucnu neopakovalo. Dále uvedla, že zastupitelství už o výsledku přezkumu bylo informováno.

Související obsah

Městské státní zastupitelství vzalo závěry dohledové činnosti na vědomí. "Budeme se jimi zabývat a zvážíme vhodná opatření. Za důležité považujeme soustředit se v současné době na dopracování věci a vydání meritorního rozhodnutí. Tomuto odpovídá i přijatý postup v podobě již zveřejněné informace o zkrácení lhůty pro zpracování věci," uvedl mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

V kauze Čapí hnízdo čelí premiér Andrej Babiš (ANO) a bývalá manažerka Agrofertu Jana Nagyová (dříve Mayerová) obvinění z dotačního podvodu. Státní zástupce Jaroslav Šaroch, který má kauzu na starost, se na konci srpna rozhodl případ vrátit policii. Chtěl, aby obstarala výslechy nových svědků, mezi nimi byl i premiérův syn Andrej Babiš mladší.

Policie svědky vyslechla v polovině září. Šaroch ale podle vrchního státního zastupitelství měl chtít informace od nových svědků už dříve a kauzu takto zbytečně protahuje. V pondělí kriminalisté odevzdali Šarochovi doplněný spis s návrhem na podání obžaloby. Státní zástupce se teď musí rozhodnout o dalším postupu.

Související obsah

Farma Čapí hnízdo v Olbramovicích původně patřila holdingu Agrofert premiéra Andreje Babiše. Později se přeměnila na akciovou společnost a získala evropskou dotaci pro malé a střední podniky ve výši téměř 50 milionů. Na ni by jako součást Agrofertu neměla nárok. Akcie měly vlastnit premiérovy děti a partnerka, dnes manželka Monika Babišová.

Premiér i bývalá manažerka dlouhodobě odmítají jakékoliv pochybení při přidělování dotací. Premiér kvůli podezření ze střetu zájmů vložil holding Agrofert v roce 2017 do svěřenských fondů. 

Kauza Čapí hnízdo se dostala do další fáze. Podívejte se:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz