Zahraničí

Počet případu koronaviru ve světě opět roste, Slovensko zaostává v očkování

Počet případů nákazy koronavirem roste po celém světě. Na Slovensku úřady za středu zaznamenaly 1180 nových případů, což je třikrát více než minulý týden. Spojené státy americké ve čtvrtek naopak schválily třetí dávku vakcíny proti covidu-19.

Slovensko oproti jiným evropským zemím výrazně zaostává v proočkovanosti. To se mimo jiné projevuje i na přísnosti opatření, která platí v některých regionech. Země má naočkováno jen něco málo přes 40 procent obyvatel.

Plán amerického prezidenta Joea Bidena je naočkovat minimálně 70 procent světové populace, jinak se podle něj koronaviru nezbavíme. Spojené státy tak ve snaze o dosáhnutí tohoto čísla zdvojnásobily množství vakcín, které přislíbily jiným zemím, na více než miliardu dávek.

"Tuto krizi nevyřešíme polovičatými opatřeními nebo průměrnými ambicemi. Musíme jít naplno a každý musí udělat svou část, vlády, soukromý sektor, představitelé občanských společností, filantropové. Při této krizi je třeba, aby všichni přiložili ruku k dílu," nechal se slyšet Biden.

Související obsah

​Spojené státy také brzy začnou s očkováním třetí dávkou vakcíny. Americký úřad pro kontrolu léčiv ve čtvrtek schválil podání takzvané posilovací dávky od společností Pfizer a BioNTech pro rizikové skupiny. 

Pro neočkované se situace od listopadu zkomplikuje v Německu. Tamní ministerstvo zdravotnictví totiž oznámilo, že jim stát přestane proplácet testy a ušlou mzdu v době případné karantény. Opatření se netýká těch, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů.

"Nejde o nátlak, ale o férovost vůči očkovaným. Proč by měli ostatní platit za někoho, kdo se rozhodne neočkovat?" řekl německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Na proočkování obyvatel tlačí i Nový Zéland. Tamní premiérka oznámila, že už chce s taktikou tvrdých lockdownů skončit.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz