Zahraničí

Tálibán bude prosazovat tvrdé tresty. Zavede popravy a sekání rukou

Hnutí Tálibán se vrátí ke tvrdým trestům z doby jeho předchozí vlády v 90. letech. Za různé prohřešky proti zákonu začne popravovat, sekat ruce a v některých případech i nohy. Agentuře AP to přiznal jeden ze zakladatelů Tálibánu a jeho hlavní vymahač "práva" Mullah Núrruddín Turabi. Podle něj je takový přístup správný, protože pomůže efektivně bojovat se zločinem.

Tálibánci převzali vládu nad Afghánistánem 15. srpna. Od té doby svět sleduje, jakým směrem se bude řízení země ubírat. Jeden ze zakladatelů Tálibánu Mullah Núrruddín Turabi v rozhovoru s agenturou AP řekl, že trestání zločinů se v zemi bude řídit islámským právem šaría. To uplatňuje tvrdé tresty. "Odříznutí rukou je pro bezpečnost velmi nezbytné, protože má odstrašující účinek," vysvětlil Turabi.

Související obsah

Dalšími možnými tresty bude odříznutí nohy, bičování a popravy. Podle Turabiho, který byl členem vlády Tálibánu v 90. letech, se oproti minulosti popravy už možná nebudou provádět na veřejnosti. "Všichni nás kritizovali za tresty na stadionu, ale my jsme nikdy neříkali nic o zákonech a trestech ostatních. Nikdo nám nebude říkat, jaké by naše zákony měly být," uvedl Turabi s tím, že se Tálibán bude řídit islámem a zákony vytvoří podle koránu. 

Tálibánci chtějí některé věci dělat jinak než v minulosti. Například povolí televizi, mobilní telefony, fotografie a videa. "Je to nezbytné a my to myslíme vážně," řekl Turabi. Média mají pomáhat šířit myšlenky hnutí. Kvůli tomu by byly podle Turabiho veřejné tresty prospěšné, protože by si je lidé mohli nahrávat a šířit dál, což by zvyšovalo požadovaný odstrašující účinek. Hnutí Tálibán také dovolí, aby u soudu byly jako přísedící i ženy. 

Hnutí Tálibán pokračuje v omezování práv žen. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz