Koronavirus

Mění se cestovatelský semafor! Platí jiné podmínky pro cesty z Francie a Španělska

Mění se cestovatelský semafor! Platí jiné podmínky pro cesty z Francie a Španělska
Zdroj: TV Nova

Zatímco Litvu přesunulo ministerstvo zdravotnictví do zemí tmavě červené kategorie, tedy těch s přísnějšími pravidly návratu, naopak Francie, Španělska a dalších zemí se budou týkat volnější opatření. Nový cestovatelský semafor začne platit od pondělí.

Pro cestující z Francie, Španělska spolu s Baleárskými ostrovy, Nizozemí a Monaka od pondělí budou platit mírnější pravidla pro návrat. Tyto země se přesouvají od oranžové kategorie. V pátek o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Při návratu z oranžových zemí není třeba se testovat PCR testem a na výsledek čekat v samoizolaci. Je třeba jen vyplnit příjezdový formulář a nejpozději do pěti dnů se nechat otestovat na covid-19. Kromě výše zmíněných zemí do této kategorie patří Andorra, Dánsko, Lucembursko, Slovensko, Švédsko, Itálie, Island, Finsko, Malta, Kanárské ostrovy a Portugalsko včetně Azorských ostrovů a Madeiry.

Související obsah

Naopak Litva se od pondělí přesouvá do tmavě červené kategorie. Pro červenou a tmavě červenou kategorii ale platí stejná pravidla pro návrat. Ještě před odjezdem do Česka musí mít cestující negativní test na covid, PCR ne starší než 72 hodin a antigenní ne starší než 48 hodin s potvrzením zdravotnického zařízení nebo akreditované laboratoře. To se netýká lidí, kteří mají v Česku trvalý, nebo přechodný pobyt a zároveň nejedou hromadnou dopravou.

"Po vstupu na území ČR se nejdříve pátý den, nejpozději však čtrnáctý den podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2. Do doby výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 je nutná samoizolace," uvedlo ministerstvo. Opatření se netýkají očkovaných proti koronaviru, ti musí vyplnit jen příjezdový formulář.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz